Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura bez wystarczającego stażu pracy. Te osoby dostaną świadczenie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.03.2024 11:26

Emerytura bez wystarczającego stażu pracy. Te osoby dostaną świadczenie

Legitymacja emeryta-rencisty
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Polski system emerytalny zakłada możliwość przejścia na emeryturę po ukończeniu odpowiedniego wieku i osiągnięciu wymaganego stażu pracy. Jak się jednak okazuje, niektóre osoby mogą liczyć na wypłatę świadczenia, nawet jeśli nie przepracowały ani jednego dnia.

Kiedy Polacy mogą przejść na emeryturę?

Polski system emerytalny umożliwia przejście na emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Kobiety muszą mieć 60 lat, by ubiegać się o wypłatę świadczenia, a mężczyźni - 65. To jednak nie jedyny warunek, bowiem należy posiadać również odpowiedni staż pracy

Jeśli chodzi o kobiety, to wynosi on 20 lat, a w przypadku mężczyzn - 25. Wysokość emerytury minimalnej ostatnio poszła w górę i wzrosła z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto. 

Masz bezterminowe prawo jazdy? Wymiana jest obowiązkowa

Emerytura bez wystarczającego stażu pracy

Są jednak takie osoby, które w całym swoim życiu nie przepracowały ani jednego dnia. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach świadczenie będzie im się należało, mimo braku wystarczającego stażu pracy. Chodzi tu między innymi o osoby posiadające orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Wysokość świadczenia dla takiego beneficjenta wynosi tyle, ile minimalna emerytura obowiązująca w danym czasie.

Zobacz także: Te szczegóły wpływają na wysokość ubezpieczenia OC. Kierowcy zaskoczeni

Te osoby mogą dostać emeryturę bez odpowiedniego stażu pracy

O przyznaniu emerytury osobie bez stażu pracy może zdecydować również premier. Dotyczy to głównie tych osób, które wyróżniają się szczególnymi zasługami na rzecz obronności kraju lub życia społecznego. Kwota takiego świadczenia jest ustalana przez premiera.

Emerytura bez wypracowanych lat należy się kobietom, które wychowały czwórkę dzieci i skończyły 60 lat. Pieniądze przysługują również mężczyznom po 65. roku życia, ale tylko w przypadku, gdy samotnie wychowywali 4 dzieci, a partnerka zmarła albo porzuciła rodzinę. Takie osoby otrzymają świadczenie w wysokości emerytury minimalnej.