Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 2760 zł do emerytury. Wiadomo, komu należą się pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.03.2024 14:09

Dodatkowe 2760 zł do emerytury. Wiadomo, komu należą się pieniądze

Senior, pieniądze
Fot. Pixabay/icsilviu, materiały własne

Spora część polskich seniorów może liczyć na wypłatę dodatkowych pieniędzy do emerytury. Ta informacja z całą pewnością ucieszy emerytów, a zwłaszcza tych, którzy otrzymują niewysokie wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatek trafi do osób, które złożą odpowiedni wniosek i spełnią określone warunki. 

Komu należą się dodatkowe pieniądze do emerytury?

Dodatkowe pieniądze do emerytury ucieszą każdego seniora. Mogą się o nie starać wybrane osoby, które wykonywały dwa określone zawody. Mowa tutaj o świadczeniu ratowniczym, które przeznaczone jest dla ratowników górskich i strażaków ochotników. Dodatek zostanie wypłacony tylko i wyłącznie osobom, które posiadają odpowiedni staż pracy. W przypadku kobiet jest to 20 lat, a dla mężczyzn - 25 lat.

Zobacz także: ZUS może wstrzymać wypłatę renty. Nowy limit już obowiązuje

Awantura o gigantyczną wygraną w Lotto. Sprawa trafiła do sądu

Aby otrzymać dodatek do emerytury, trzeba złożyć wniosek

 Aby ubiegać się o dodatkowe pieniądze, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Oprócz stosownego wniosku, beneficjent będzie potrzebował specjalnego oświadczenia, które udowodni przynależność do wyżej wymienionych zawodów przed 31 grudnia 2011 r. Dokument musi być podpisany przez trzy osoby i wymaga się, by co najmniej jedna z nich w przeszłości pełniła funkcje publiczne lub też była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w czasie gdy wnioskodawca brał czynny udział w akcjach ratowniczych. 

Wypłaty specjalnego dodatku do emerytury już niebawem

Świadczenie ratownicze jest wypłacane przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pieniądze trafiają na konta świadczeniobiorców do 15. dnia każdego miesiąca, więc emeryci uprawnieni do tego świadczenia już za kilka dni otrzymają trzecią w tym roku wypłatę 230 złotych. Jeśli chodzi o wysokość świadczenia ratowniczego, to strażacy ochotnicy i ratownicy górscy mogą liczyć na wypłatę 230 złotych miesięcznie, co daje 2760 złotych w ciągu roku.