Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Źle wypełnisz wniosek, zapłacisz karę. Rodzice muszą się pilnować
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.03.2024 11:02

Źle wypełnisz wniosek, zapłacisz karę. Rodzice muszą się pilnować

Rodzice z dzieckiem
Fot. Pixabay/Pexels

Jakiś czas temu rozpoczął się okres składania deklaracji podatkowych. Przy okazji rozliczania się ze skarbówką, Polacy mogą skorzystać z różnych ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga na dziecko, dzięki której można naprawdę sporo zyskać. Należy jednak być uważnym, bo ujawnione nieprawidłowości mogą prowadzić do konieczności zapłacenia kary finansowej.

Polacy muszą rozliczyć się z fiskusem za ubiegły rok

Od 15 lutego Polacy mogą składać zeznania podatkowe w celu rozliczenia się ze skarbówką za ubiegły rok. Deklaracje powinni złożyć do 30 kwietnia 2024 roku i mogą zrobić to za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub w tradycyjnej, papierowe formie udając się osobiście do urzędu skarbowego. Jak się okazuje, elektroniczne deklaracje zyskują coraz większą popularność wśród podatników. Podczas zeszłorocznego rozliczenia skorzystało z nich aż 20 milionów Polaków.

Awantura o gigantyczną wygraną w Lotto. Sprawa trafiła do sądu

Rodzice mogą skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko

Podczas rozliczania się ze skarbówką Polacy mają okazję skorzystać z rozmaitych ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga prorodzinna, zwana potocznie ulgą na dziecko. Przysługuje ona rodzinom, które posiadają potomstwo i zapewnia większy zwrot podatku. Jest to jedna z najpopularniejszych ulg, choć rodzice powinni pamiętać, że nie należy się każdemu. 

Ogromne znaczenie w tym przypadku mają dochody oraz liczba dzieci. Rodzice jedynaków i samotni rodzice pozostający w małżeństwie mogą zarobić maksymalnie 112 tys. złotych. W przypadku osób niezamężnych limit ten wynosi 56 tys. zł. Dochody nie mają znaczenia w przypadku rodzin wychowujących więcej pociech. Aby skorzystać z ulgi, dziecko musi być niepełnoletnie lub kontynuować naukę. W tej drugiej sytuacji limit wiekowy to 25 lat.

Źle wypełnisz wniosek, zapłacisz karę finansową

Po ujawnieniu nieprawidłowości, urząd skarbowy skontaktuje się z podatnikiem w celu wyjaśnienia sytuacji. Rodzice powinni mieć się na baczności, bo jeśli źle wypełnią wnioski, to mogą nawet zapłacić karę finansową. Chodzi tutaj przede wszystkim o brak stosownych dokumentów, dotyczących chociażby kontynuowania nauki przez dziecko do 25. roku życia. Należy również mieć na uwadze obowiązujące limity dochodowe.  

Zobacz także: Niepokojące informacje dla emerytów. Stracą pieniądze pomimo podwyżek