Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 13. emerytura nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną pieniędzy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.03.2024 08:16

13. emerytura nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną pieniędzy

Seniorka, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Seniorzy, jak co roku, z niecierpliwością czekają na wypłatę trzynastej emerytury. Dodatkowe świadczenie jest dla nich sporym wsparciem, ale jak się okazuje, pieniądze nie należą się wszystkim emerytom. Kto konkretnie nie dostanie trzynastki?

Już niebawem wypłata 13. emerytury

Polscy seniorzy w większości mogą liczyć na niewysokie świadczenia emerytalne. W związku z tym, z niecierpliwością czekają na coroczne podwyżki w postaci waloryzacji oraz na wypłaty dodatkowych świadczeń, takich jak chociażby trzynasta emerytura.

Tegoroczna wypłata trzynastek zbliża się wielkimi krokami, bowiem pieniądze trafią na konta Polaków już w kwietniu. Wsparcie finansowe jest przyznawane już od 2019 roku i należy się niemal wszystkim seniorom. 

Awantura o gigantyczną wygraną w Lotto. Sprawa trafiła do sądu

Ile wyniesie 13. emerytura w 2024 roku?

Jeśli chodzi o wysokość trzynastej emerytury, która trafi do seniorów już w kwietniu, to jest ona ściśle powiązana z poziomem emerytury minimalnej obowiązującym w danym roku. Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe poszły w górę o 12,12 procent, co było spowodowane waloryzacją. W związku z tym najniższe świadczenie wzrosło z 1588,44 złotych brutto do 1780,96 złotych brutto - tyle właśnie wyniesie tegoroczna trzynastka. 

Zobacz także: Niepokojące informacje dla emerytów. Stracą pieniądze pomimo podwyżek 

Te osoby nie dostaną 13. emerytury

Należy pamiętać, że choć trzynasta emerytura należy się licznej grupie seniorów, to niestety nie każdy otrzyma to świadczenie. Pieniądze nie trafią do osób, których emerytura zostanie zawieszona. Dotyczy to tylko tych osób, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego. Obowiązują ich bowiem limity dorabiania do emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmie decyzję o wstrzymaniu wypłaty pieniędzy, jeśli dochody będą wyższe niż 130 proc. średniej pensji. W związku z tym, jeśli taka osoba zarobi więcej niż 9802,50 zł, to nie zostanie jej wypłacona ani emerytura, ani też trzynastka.