Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Te szczegóły wpływają na wysokość ubezpieczenia OC. Kierowcy zaskoczeni
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.03.2024 10:14

Te szczegóły wpływają na wysokość ubezpieczenia OC. Kierowcy zaskoczeni

Samochód
Fot. materiały własne

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa opłata dla wszystkich kierowców. Jest wiele rozmaitych czynników, które wpływają na jej wysokość. Jak się okazuje, o niektórych z nich wielu kierowców nie ma pojęcia. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy szczegóły.

Ubezpieczenie OC to obowiązek dla wszystkich kierowców

Ubezpieczenie OC musi zapłacić każdy, kto posiada swój samochód. Wysokość tej opłaty to kwestia indywidualna i jest ustalana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto więc sprawdzić usługi oferowane przez ubezpieczycieli, bo mogą się od siebie różnić

Wysokość składki zależy od wielu rozmaitych czynników. Niektóre z nich są dość oczywiste, ale są też takie, które zaskoczą niejednego kierowcę.

Zobacz także: Tajemniczy właściciel Dino. Jest w ścisłej czołówce najbogatszych Polaków

Masz bezterminowe prawo jazdy? Wymiana jest obowiązkowa

Wysokość składki OC zależy od wielu czynników

Wysokość opłaty w ramach ubezpieczenia OC zależy od wielu różnych czynników. Wielu kierowców może nie zdawać sobie sprawy z tego, że więcej zapłacą nie tylko ci, którzy spowodowali stłuczkę, ale także ci, którzy otrzymali punkty karne.

Składka zostanie zwiększona przez towarzystwo ubezpieczeniowe zwłaszcza wtedy, gdy popełnione wykroczenia są bardzo poważne. Chodzi tutaj między innymi o jazdę pod wpływem alkoholu czy substancji psychoaktywnych.

Zaskakujące, co ma wpływ na wysokość OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają również potencjalne ryzyko spowodowania szkody przez osobę ubezpieczoną i to również ma wpływ na to, jakie ubezpieczenie OC przyjdzie nam zapłacić. W tej sytuacji ogromne znaczenie ma też wiek kierowcy, a nawet jego adres zamieszkania. Jeśli bowiem posiadacz auta mieszka w małej miejscowości, to ryzyko spowodowania kolizji jest mniejsze. 

W związku z tym, mieszkańcy większych miast będą zobowiązani do zapłacenia nieco wyższego ubezpieczenia OC, niż osoby, które mieszkają w mniejszych miejscowościach czy wsiach.