Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Emerytura będzie niższa. Powodem jeden zasiłek
Michał Górecki
Michał Górecki 27.05.2024 18:26

Emerytura będzie niższa. Powodem jeden zasiłek

emerytura
Fot. Pixabay - sabinevanerp/ Iberion

Jak L4 wpływa na wysokość emerytury? ZUS skrupulatnie liczy nasze składki, a ostateczna wysokość comiesięcznej emerytury trafiającej na nasze konto po ukończeniu 60 (lub 65) lat zależy od bardzo wielu czynników. Część z nich determinowana jest przez czynniki od nas niezależne, podczas gdy część przeciwnie. A jak na wysokość emerytury wpływa “chorobowe”, czyli L4?

L4 a emerytura. Jak chorobowe wpływa na wysokość przyszłej emerytury?

Nasza przyszła emerytura to, w dużym skrócie: wypracowane na subkoncie ZUS środki (pochodzące z naszych oskładkowanych, comiesięcznych wypłat), czyli kapitał początkowy, statystyczna, szacowana długość życia populacji w okresie, w którym będziemy przechodzić na emeryturę i staż pracy. Od tych trzech czynników zależy, jak będzie nam się żyło podczas “jesieni życia”. A jak na wysokość emerytury wpływają okresy L4, czyli tzw. chorobowego?

Zobacz: Emerytura, czyli jak liczy się staż pracy? Oto, jak robi to ZUS

GUS opublikował nowe dane na temat bezrobocia. Takiego wyniku nie było od lat

L4 a wysokość emerytury. Czy za chorobowe odprowadzana jest składka?

W skrócie odpowiedź brzmi: nie. Metodologia liczenia emerytury uwzględnia czas aktywności zawodowej i przebywania na zwolnieniach, pobierania zasiłków czy innych świadczeń: wszystko to sprowadza się do okresów składkowych (wtedy, kiedy jakiś procent z naszej wypłaty co miesiąc ląduje na koncie ZUS) i nieskładkowych (to np. pobieranie różnych świadczeń, okres edukacji czy właśnie L4). 

Okresy nieskładkowe są, siłą rzeczy, pomijane. Nasze konto emerytalne nie gromadzi wtedy żadnych pieniędzy. Wlicza się w to okres L4, czyli zwolnienia lekarskiego. Choć pobieramy wtedy zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS, to nie jest on oskładkowany. Potwierdza to w rozmowie z kwietnia, cytowana przez serwis prawo.pl, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału ZUS Iwona Kowalska-Matis.

 Dostajemy wprawdzie zasiłek chorobowy [w trakcie L4 - red.], ale nie jest on “oskładkowany”, czyli w czasie e-ZLA na konto emerytalne nie wpływa nic.

Zobacz też: Wiadomo, ile trzeba zarabiać, by w przyszłości otrzymać 5 tys. zł emerytury. Niepokojące prognozy

Ostatecznie zgromadzona przez nas na subkoncie ZUS kwota zostanie, pod koniec okresu aktywności zawodowej, podzielona przez przewidywalną długość życia i w ten sposób ZUS sformułuje kwotę, która co miesiąc będzie trafiała na nasze konto. Okres braku aktywności zawodowej, nawet ten motywowany zwolnieniem lekarskim, wprost przełoży się zatem na niższe świadczenie w przyszłości.

Emerytura minimalna, czyli ile trzeba pracować na minimum

L4 mogą być problematyczne zwłaszcza pod koniec okresu aktywności zawodowej, kiedy dany płatnik balansuje na granicy wypracowania progu uprawniającego do pobierania minimalnej emerytury. Na ten kontekst zwraca uwagę serwis Infor.pl, przypominając o modelu emerytury minimalnej sprzed i po reformie systemu. Osoby urodzone po 1949 r. mają bowiem emeryturę gwarantowaną bez względu na przepracowaną liczbę lat czy nawet dni. Jeden dzień oskładkowanej pracy poskutkuje np. emeryturą w wysokości 7 groszy na miesiąc.  

Co innego w przypadku emerytury minimalnej, czyli kwoty gwarantowanej przez państwo. Ta co roku jest waloryzowana i może przebierać różne wolumeny w zależności od czynników makroekonomicznych (np. inflacja). W 2024 r. sięga 1445,48 zł netto i należy się tylko tym, którzy przepracowali co najmniej 20 i 25 lat (kolejno: kobiety/mężczyźni) na oskładkowanej umowie oraz osiągnęli wiek 60 i 65 lat (kolejno: mężczyźni i kobiety). 

O tym, jak powiększyć swoją emeryturę przeczytasz TUTAJ.