Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci mogą się cieszyć. Wyższe emerytury na wyciągnięcie ręki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.10.2023 16:23

Emeryci mogą się cieszyć. Wyższe emerytury na wyciągnięcie ręki

Pieniądze w portfelu
BiznesINFO

Posiadacze emerytury mogą się cieszyć - ich świadczenie może sporo wzrosnąć, i to w krótkim okresie czasu. Potwierdziła to sama prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska. Trzeba jedynie spełnić kilka warunków.

Sprawa emerytur

Obecna sytuacja ekonomiczna sprawia, że seniorzy szukają możliwości podwyższenia swojego świadczenia bez czekania na następną waloryzację. Nie jest to wcale dziwne - do poszukiwań skłaniają głównie wysokie ceny.

Istnieje jednak możliwość, aby świadczenie emerytalne podwyższyć aż o 20 proc. Poziom podwyżki może wydawać się nierealny - wszak marcowa waloryzacja wyniosła ok. 6 pp mniej - jednak faktycznie tak jest.

Możliwość podwyżki świadczenia

Jak podaje Interia, opisywana możliwość została wprowadzona całkiem niedawno. Zmiany ją obejmujące weszły w życie jako część Polskiego Ładu, w dniu 1 stycznia 2022 roku.

Z ulgi podatkowej dla pracujących seniorów, o której mowa, skorzystało w zeszłym roku 132 tys. osób. Według cytowanych przez Interię danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, objęto nią w sumie 7 mld zł przychodów.

Są warunki

Jak to jednak zwykle bywa, nie każdy może z ulgi skorzystać. Interia wskazuje, że seniorzy chętni do skorzystania z ulgi podatkowej muszą uprzednio spełnić trzy warunki. Chodzi tu o osiągnięcie ustawowego wieku emerytalnego, brak ustalonego prawa do emerytury bądź renty rodzinnej oraz ciągłe zatrudnienie.

W celu uzyskania wyższych dochodów, pracujący senior musi skorzystać z formularza PIT-0. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, w wypowiedzi cytowanej przez Interię powiedziała, że oprócz wynagrodzenia netto wzrasta również kwota emerytury, jaką senior będzie otrzymywać po zakończeniu aktywności zawodowej. W efekcie, w przypadku średniej emerytury wynoszącej 3455 zł, oznacza to wzrost o prawie 700 zł.