biznes finanse video praca handel Eko Energetyka polska i świat O nas
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Elektrownia w Ostrołęce to ponad 1,3 mld strat. Ale sami zarabiali na niej 15 tys. zł na głowę
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 14.03.2021 01:00

Elektrownia w Ostrołęce to ponad 1,3 mld strat. Ale sami zarabiali na niej 15 tys. zł na głowę

Elektrownia w Ostrołęce to ponad 1,3 mld strat. Ale sami zarabiali na niej 15 tys. zł na głowę
East News, Arkadiusz Ziolek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarobiono na elektrowni w Ostrołęce

  • Ile mogą wynieść starty poniesione na elektrowni w Ostrołęce

  • Który z członków zarządu ujawnił swoje wynagrodzenie

Elektrownia w Ostrołęce i miliardowe straty

(https://www.biznesinfo.pl/panowie,%20co miałem powiedzieć przeczytałem, i w tej sprawie nie mam nic więcej do dodania) miała być ostatnią elektrownią węglową w Polsce i prawdziwym czarnym koniem Prawa i Sprawiedliwości. Finalnie na jej teren wjechał sprzęt wykorzystywany do rozbiórki, a elektrownia przejdzie do przeszłości. Udziałowcy elektrowni w Ostrołęce szacują, że straty mogą wynieść nawet 1,3 mld zł.

Portal Business Insider informuje, że w latach 2017-2019 utrzymanie nieudanego przedsięwzięcia PiS-u kosztowało ponad 20 mln złotych. Z kolei Paweł Poncyliusz z Koalicji Obywatelskiej uważa, że straty mogą być o wiele większe niż głośne 1,3 mld zł.

- Straty powstałe przy Ostrołęce C mogą sięgnąć 2-3 mld złotych, jeśli uwzględnimy zamówione elementy, podzespoły, które do niczego się nie przydadzą, nawet jeśli spółka zdecyduje się na budowę bloku gazowego - mówił cytowany przez portal.

Jeszcze większe wątpliwości pojawiają się w przypadku wynagrodzeń zarządu elektrowni w Ostrołęce. Wiceprezes Energi, Dominik Wadecki uważa, że w Elektrowni Ostrołęka Sp. z o.o. zatrudnione są 42 osoby. Co więcej, w sprawozdaniach finansowych nie podano wydatków na płace, dlatego BI jedynie domniemuje, że "przeznaczono na nie większą część kosztów ogólnego zarządu".

[EMBED-11]

Elektrownia w Ostrołęce płaciła średnio po 15 tys. zł na głowę

Przy założeniu, że w 2019 r. płace pochłonęły 65 proc. całego budżetu, a w elektrowni w Ostrołęce wciąż zatrudnione były 42 osoby, to wychodzi na to, że zatrudnienie jednej osoby pochłaniało 15 tys. zł miesięcznie. Dla porównania płaca minimalna w Polsce wynosi 2,8 tys. zł brutto.

Niemniej wiceprezes Energi przekonuje, że są to dobrze wydane pieniądze, a zatrudnieni w elektrowni w Ostrołęce chcą kontynuować projekt. Przypomnijmy, że elektrownia w Ostrołęce z węglowej ma stać się gazową.

Portal konkretną kwotę zarobków ustalił jedynie w przypadku Janusza Kotowskiego, członka zarządu spółki w okresie od 14 czerwca 2019 r. do 26 października 2020 r. powołanego na wniosek Energi. Dane widnieją w jego zeznaniu majątkowym, które złożył po objęciu funkcji dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

W oświadczeniu napisał, że w zarządzie elektrowni zarobił 390 tys. zł brutto. Podkreśla, że jest to kwota, "na którą składają się kontrakt menedżerski do końca września 2020 r., jednorazowa odprawa po odwołaniu z Zarządu bez winy odwołanego [oraz] świadczenie związane z wielomiesięczną rezygnacją z podejmowania zatrudnienia w spółkach konkurencyjnych (zakaz konkurencji)".

Janusz Kotowski jest bliżej znany opinii publicznej jako człowiek Prawa i Sprawiedliwości, który przez 12 lat z ramienia tej partii był prezydentem Ostrołęki. Z energetyką również ma niewiele wspólnego, bowiem z zawodu jest katechetą. Co więcej, portal wylicza, że każdy z członków zarządu elektrowni w Ostrołęce ma coś wspólnego z Prawem i Sprawiedliwością, ale raczej nikłe doświadczenie z energetyką. Najwyraźniej Polska pełna jest postaci niczym Nikodem Dyzma, który rzekł "Panowie, co miałem powiedzieć, przeczytałem i w tej sprawie nie mam nic więcej do dodania".

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji
Jagody słoik
Tak oszukują na jagodach. Przed zakupem koniecznie sprawdź jeden szczegół
ZUS
Polacy ruszyli do ZUS. Bez tego zaświadczenia lata pracy przepadną
Pieniądze
Nawet 1978,49 zł co miesiąc za urodzenie dziecka. Tym kobietom należy się dodatek z ZUS
EKF 2026 Sopot
Milionerów będzie trzy razy więcej. Kto obsłuży bogacących się Polaków?
Nawrocki Tusk podwyżki
Podwyżka dla Nawrockiego i Tuska. Decyzja już zapadła, tyle wpłynie na konta polityków
telefon z PRL
Arcytrudny quiz o PRL. To nie tylko długie kolejki i kartki na mięso. Sprawdź się
Wybór Redakcji
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: