Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 5540,25 zł miesięcznie dla konkretnej grupy seniorów. Jedno kryterium do spełnienia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 08.06.2023 10:22

Dodatkowe 5540,25 zł miesięcznie dla konkretnej grupy seniorów. Jedno kryterium do spełnienia

pieniądze-gotówka-senior
Biznesinfo

Świadczenie honorowe przysługuje tym osobom, które ukończyły 100 lat. Wysokość „dodatkowej emerytury” każdego roku ulega zmianie, ale tylko w stosunku do nowych stulatków. Raz przyznane świadczenie jest już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości. Dlatego seniorzy, którzy od marca br. do końca lutego 2024 roku będą świętowali swoją „setkę”, otrzymają 5540,25 zł brutto miesięcznie – o 595,46 zł więcej niż stulatkowie z ubiegłego roku.

Świadczenie honorowe. Skorzysta konkretna grupa seniorów

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” zależy od tego, jaka była kwota bazowa świadczenia w dniu 100. urodzin danego seniora. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Seniorzy, którzy obchodzą 100. urodziny w terminie od 1 marca br. do 29 lutego 2024 roku, otrzymają „dodatkową emeryturę” w wys. 5540,25 zł brutto. ZUS, KRUS lub inny organ będzie im ją wypłacał już do końca życia. Natomiast osoby, które ukończyły okrągły wiek życia w ubiegłym roku, otrzymują co miesiąc 4,9 tys. zł brutto, a stulatkowie z 2021 roku – 4,3 tys. zł brutto.

Prawie 2600 Polaków ma więcej niż sto lat. W naszym regionie aż 223 osoby muszą na swoim urodzinowym torcie zmieścić więcej niż 100 świeczek. To o 32 osoby więcej niż w roku ubiegłym – mówiła nam jeszcze w lutym Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Zastrzegła, że stulatków może być więcej, gdyż w rejestrach ZUS nie ma informacji o emeryturach mundurowych czy tych wypłacanych przez KRUS.

Prezent od państwa za długowieczność

Świadczenie honorowe jest historyczną pozostałością systemu zdefiniowanego świadczenia i nie ma uzasadnienia w obecnym systemie. Można tłumaczyć jedynie, że to prezent od państwa za długowieczność. Jednak w praktyce wydatki państwa na pokrycie wydatków związanych ze świadczeniami honorowymi nie są wysokie, a potencjalna likwidacja tego świadczenia mogłaby być negatywnie oceniona przez społeczeństwo. Należy pamiętać, że świadczenie honorowe nie jest waloryzowane, zatem osoba żyjąca np. 105 przez 5 lat pobiera świadczenie, które realnie traci na wartości – wskazuje dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego w komentarzu udzielonym redakcji Biznesinfo.

ZUS potwierdza długą historię świadczenia honorowego – pierwsze wypłacano jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Dodatkowe pieniądze otrzymywało wówczas jedynie 500 osób. Od 2006 roku wypłatę świadczeń reguluje ustawa, na podstawie której wypłatą dodatku do emerytury zajmują się: ZUS, KRUS, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Dostaną również ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia

Świadczenie dla stulatka jest przyznawane automatycznie, dlatego nie trzeba składać żadnych wniosków. Wypłata następuje niezależnie od wysokości emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie honorowe z ZUS otrzymują też ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia, w wyniku czego nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku takich seniorów konieczne jest jednak złożenie wniosku, gdyż nie znajdują się oni w systemie ZUS. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia.