Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Dobre wiadomości dla pracowników, gorsze dla pracodawców. Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 16.03.2023 14:51

Dobre wiadomości dla pracowników, gorsze dla pracodawców. Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy

Kobieta pracująca zdalnie
Piotr Molecki/East News

Sejm uchwalił zmiany, które wpłyną na sytuację pracowników. Chodzi o nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza wiele nowości, czytamy na stronie pit.pl. 

Nowe regulacje w Kodeksie pracy

W czwartek, 9 marca, Sejm uchwalił zmiany wdrażające dyrektywy unijne do polskiego porządku prawnego. Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca dwie z nich dotyczące work-life balance i tzw. rodzicielską, została w poniedziałek, 13 marca, przekazana do podpisu prezydentowi.

W związku z nowelizacją przepisów, zmianie ulegną regulacje dotyczące urlopów. Pojawi się nowy urlop opiekuńczy oraz urlop z powodu siły wyższej.

Nowe urlopy

Nowelizacja wprowadza urlop w wymiarze 2 dni, który udzielany będzie z powodu działania siły wyższej i będzie płatny w 50 proc. Z tego rozwiązania będzie można skorzystać w przypadku pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym.

Nowością będzie także dodatkowe 5 dni urlopu opiekuńczego, za które nie otrzymamy wynagrodzenia. Będzie mógł z niego skorzystać pracownik, który będzie musiał zapewnić opiekę lub wsparcie osobie będącej członkiem rodziny, lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym.

Inne zmiany

Nowelizacja przewiduje, że rodzice dzieci do lat 8 uzyskają możliwość zawnioskowania do pracodawcy o tzw. elastyczną pracę. Co więcej, pracodawca nie będzie mógł takim rodzicom zlecić nadgodzin, pracy w porze nocnej i delegowania poza stałe miejsce pracy. Na takie działania będzie wymagana ich zgoda, czytamy na stronie pulshr.pl.

Pracownicy będą też mieli możliwość zawnioskowania raz w roku do pracodawcy o bardziej przewidywalne warunki pracy, a pracodawca będzie zobowiązany do podania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę również na czas określony, co aktualnie nie jest prawnie wymagane.

Obciążenie dla pracodawców

Pracodawcy podkreślają, że z ich punktu widzenia nowelizacja wprowadza szereg rozwiązań natury biurokratycznej, organizacyjnej, a przede wszystkim kosztowej. Uważają, że takich zmian nie da się wprowadzić od razu. Wymaga to od firm dodatkowych pieniędzy oraz czasu.

„Kolejna w tym roku nowelizacja dla pracodawców oznacza dodatkowe koszty i obciążenia. W związku z tym Federacja Przedsiębiorców Polskich postuluje, żeby wydłużyć czas wejścia w życie nowych przepisów” - powiedziała serwisowi eNewsroom.pl prof. Grażyna Spytek-Bandurska z Przedsiębiorców Polskich.