BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Co to gospodarka rynkowa? Najważniejsze cechy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Co to gospodarka rynkowa? Jakie są jej założenia i czym się charakteryzuje? Główną cechą tego systemu jest regulacja gospodarki przez podaż i popyt.

Co to gospodarka rynkowa?

Gospodarka rynkowa, znana również jako system wolnego przedsiębiorstwa lub kapitalizm, jest systemem gospodarczym, w którym towary i usługi są swobodnie wymieniane na otwartym rynku. System ten obowiązuje w większości państw. Wzrost gospodarczy i rozwój w gospodarce rynkowej są zdeterminowane względnym ryzykiem i zyskami. Jeśli ryzyko jest zbyt wysokie, a korzyści są zbyt niskie, pewne działania prawdopodobnie nie będą realizowane.

Gospodarka rynkowa - najważniejsze cechy

1. Rynek kontroluje podaż i popyt

Prawdziwą gospodarką wolnorynkową jest gospodarka, w której wszystkie zasoby są własnością jednostek. Decyzje o alokacji tych zasobów podejmują osoby bez interwencji rządu. Nie ma całkowicie „wolnej przedsiębiorczości” ani stuprocentowej gospodarki rynkowej. Gospodarka Stanów Zjednoczonych mają więcej cech gospodarki rynkowej niż gospodarka planowa, w której rząd kontroluje rynek. W gospodarce rynkowej producent decyduje o tym, co produkować, ile produkować, za ile sprzedawać i ile płacić pracownikom. Na te decyzje w gospodarce wolnorynkowej mają wpływ presja konkurencji, podaży i popytu.

2. Ograniczona rola rządu

Większość decyzji gospodarczych podejmują kupujący i sprzedający, a nie rząd. Konkurencyjna gospodarka rynkowa sprzyja efektywnemu wykorzystaniu jej zasobów. Jest to samoregulująca się gospodarka. Nie jest konieczna znacząca rola rządu w kontrolowaniu jej. Jednak szereg ograniczeń i ewentualnych niepożądanych wyników związanych z tym systemem rynkowym prowadzi do aktywnej, ale ograniczonej roli ekonomicznej rządu.

3.Własność prywatna

W gospodarce rynkowej prawie wszystko jest własnością osób prywatnych i przedsiębiorstw prywatnych, a nie rządu. Zasoby naturalne i kapitałowe, takie jak sprzęt i budynki, nie są własnością rządu. Towary i usługi wytwarzane w gospodarce są własnością prywatną. Ta własność prywatna, w połączeniu ze swobodą negocjowania prawnie wiążących umów, pozwala ludziom na uzyskiwanie i wykorzystywanie zasobów według własnego wyboru. Ta „niewidzialna ręka” kierowana przez własny interes jest siłą napędową gospodarki rynkowej.

4. Konkurencyjne siły ekonomiczne

Gospodarka rynkowa sprzyja konkurencji. Niezależnie od rodzaju działalności, każda firma napotka na swojej drodze konkurencję. Im więcej rywalizacji na rynku tym przedsiębiorcy muszą ulepszać swoje produkty i usługi, obniżać ceny i dawać inne korzyści dla klientów.

Tagi:

rynekgospodarka

Podobne artykuły

Finanse

Wiele kobiet może otrzymać dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie do emerytury
Czytaj więcej >

Finanse

Kryzys bankowy coraz bliżej Polski. Prawdopodobieństwo upadku Deutsche Banku rośnie
Czytaj więcej >

Finanse

Od podatku możesz odliczyć nową zmywarkę, pralkę, lodówkę i nie tylko. Sprawdzamy założenia ulgi mieszkaniowej
Czytaj więcej >

Finanse

Będzie nerwowo, ale banki nie upadną. Ważne słowa z GPW
Czytaj więcej >

Finanse

Ostatnie dni na wykorzystanie świadczenia. ZUS przypomina, lepiej się pośpiesz
Czytaj więcej >

Finanse

Znika WIBOR. Ważne zmiany związane z wejściem jego następcy
Czytaj więcej >
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]