BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Co to gospodarka rynkowa? Najważniejsze cechy

28 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Co to gospodarka rynkowa? Jest to gospodarka, w której większość zasobów jest własnością prywatną, a dobrowolne transakcje między jednostkami na rynku regulowane są przez oddziaływanie podaży i popytu.

Co to gospodarka rynkowa? Jakie są jej założenia i czym się charakteryzuje? Główną cechą tego systemu jest regulacja gospodarki przez podaż i popyt.

Co to gospodarka rynkowa?

Gospodarka rynkowa, znana również jako system wolnego przedsiębiorstwa lub kapitalizm, jest systemem gospodarczym, w którym towary i usługi są swobodnie wymieniane na otwartym rynku. System ten obowiązuje w większości państw. Wzrost gospodarczy i rozwój w gospodarce rynkowej są zdeterminowane względnym ryzykiem i zyskami. Jeśli ryzyko jest zbyt wysokie, a korzyści są zbyt niskie, pewne działania prawdopodobnie nie będą realizowane.

Gospodarka rynkowa - najważniejsze cechy

1. Rynek kontroluje podaż i popyt

Prawdziwą gospodarką wolnorynkową jest gospodarka, w której wszystkie zasoby są własnością jednostek. Decyzje o alokacji tych zasobów podejmują osoby bez interwencji rządu. Nie ma całkowicie „wolnej przedsiębiorczości” ani stuprocentowej gospodarki rynkowej. Gospodarka Stanów Zjednoczonych mają więcej cech gospodarki rynkowej niż gospodarka planowa, w której rząd kontroluje rynek. W gospodarce rynkowej producent decyduje o tym, co produkować, ile produkować, za ile sprzedawać i ile płacić pracownikom. Na te decyzje w gospodarce wolnorynkowej mają wpływ presja konkurencji, podaży i popytu.

2. Ograniczona rola rządu

Większość decyzji gospodarczych podejmują kupujący i sprzedający, a nie rząd. Konkurencyjna gospodarka rynkowa sprzyja efektywnemu wykorzystaniu jej zasobów. Jest to samoregulująca się gospodarka. Nie jest konieczna znacząca rola rządu w kontrolowaniu jej. Jednak szereg ograniczeń i ewentualnych niepożądanych wyników związanych z tym systemem rynkowym prowadzi do aktywnej, ale ograniczonej roli ekonomicznej rządu.

3.Własność prywatna

W gospodarce rynkowej prawie wszystko jest własnością osób prywatnych i przedsiębiorstw prywatnych, a nie rządu. Zasoby naturalne i kapitałowe, takie jak sprzęt i budynki, nie są własnością rządu. Towary i usługi wytwarzane w gospodarce są własnością prywatną. Ta własność prywatna, w połączeniu ze swobodą negocjowania prawnie wiążących umów, pozwala ludziom na uzyskiwanie i wykorzystywanie zasobów według własnego wyboru. Ta „niewidzialna ręka” kierowana przez własny interes jest siłą napędową gospodarki rynkowej.

4. Konkurencyjne siły ekonomiczne

Gospodarka rynkowa sprzyja konkurencji. Niezależnie od rodzaju działalności, każda firma napotka na swojej drodze konkurencję. Im więcej rywalizacji na rynku tym przedsiębiorcy muszą ulepszać swoje produkty i usługi, obniżać ceny i dawać inne korzyści dla klientów.

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >