biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Cisza wyborcza w całej Polsce. Milionowe kary za złamanie zakazu
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 15.05.2025 13:06

Cisza wyborcza w całej Polsce. Milionowe kary za złamanie zakazu

wybory
KAPiF

Wybory prezydenckie 2025 tuż za rogiem. Już niebawem Polacy zdecydują, kogo chcą widzieć w roli głowy państwa przez najbliższe lata. Zanim jednak to się stanie, w kraju będzie obowiązywała cisza wyborcza. W jakich godzinach nastanie i jakie kary grożą za jej naruszenie? W grę wchodzą niemałe kwoty, lepiej się pilnować.

Wybory prezydenckie 2025

Już 18 maja w niedzielę Polacy ruszą do lokali wyborczych, by oddać głos podczas wyborów prezydenckich. To ważne wydarzenie nie tylko dla osób interesujących się polityką. W grę wchodzi miano głowy państwa, która nie tylko będzie sprawować rządy w kraju, ale i reprezentować go poza granicami.

Przypomnijmy, że o Pałac Prezydencki podczas wyborów w 2025 roku rywalizują ze sobą:

Artur Bartoszewicz — kandydat bezpartyjny, nauczyciel akademicki;
Magdalena Biejat — wywodzi się z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, wicemarszałek Senatu XI kadencji; 
Grzegorz Braun — europoseł, reprezentuje Konfederację Korony Polskiej;
Szymon Hołownia — marszałek Sejmu, przewodniczący partii Polska 2050 o charakterze centrowym;
Marek Jakubiak — przedsiębiorca, poseł, stoi na czele koła czele koła Wolni Republikanie; 
Maciej Maciak — bezpartyjny, dziennikarz, działacz społeczny;
Sławomir Mentzen — kandydat Konfederacji, polityk, doradca podatkowy;
Karol Nawrocki — kandydat obywatelski, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, urzędnik państwowy, prezes Instytutu Pamięci Narodowej;
Joanna Senyszyn — ekonomistka, działaczka polityczna, nauczycielka akademicka, powiązana z SLD i PPS;
Krzysztof Stanowski — bezpartyjny, dziennikarz z Kanału Zero;
Rafał Trzaskowski — prezydent Warszawy, kandydat Platformy Obywatelskiej; 
Marek Woch — prawnik, reprezentuje Bezpartyjnych Samorządowców — Łączy nas Polska
Adrian Zandberg — poseł na Sejm, kandydat Partii Razem. 

Sondaż wybory
 
Władimir Putin, Donald Tusk
Miliony Polaków żyją w ubóstwie. Tak chcą im pomóc
Pilny apel GIS. Tę herbatę w domu ma prawie każdy, nie pij pod żadnym pozorem Technologiczny gigant zapowiedział zwolnienia grupowe. Wśród zatrudnionych setki Polaków

Cisza wyborcza w Polsce

Cisza wyborcza w Polsce poprzedzającą wybory prezydenckie rozpocznie się w nocy o północy z piątku na sobotę, tj. 17 maja. Będzie trwała aż do zakończenia wyborów w niedzielę 18 maja. Zamknięcie lokali wyborczych jest przewidziane na godzinę 21.

Podczas trwania ciszy wyborczej obowiązuje zakaz prowadzenia działań agitacyjnych, między innymi także publikowania sondaży. Warto mieć na uwadze, że może zostać przedłużona, jeśli w którymś z lokali wyborczych dojdzie do nadzwyczajnej sytuacji, tj. zalania, katastrofy budowlanej lub konieczności dodrukowania kart wyborczych. Wówczas będzie obowiązywała aż do zakończenia pracy wszystkich miejsc, w których Polacy mogą oddać głosy.

Cisza wyborcza oznacza kompletny zakaz agitacji wyborczej. Zakazane są zgromadzenia, pochody, manifestacje i rozpowszechnianie materiałów politycznych. W innym wypadku osoby niestosujące się do zasad mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Kara może być liczona nawet w milionach.

Surowe kary za złamanie ciszy wyborczej

Cisza wyborcza nie może zostać naruszona pod żadnym pozorem. W przypadku złamania obowiązujących podczas niej zasad mogą zostać nałożone surowe kary finansowe. Jeśli w wyznaczonych godzinach doszło do agitacji lub publikacji sondaży, należy się grzywna. Jej wysokość może się zmieniać, jednak najwyższy próg to aż 1 mln zł.

Naruszeniami ciszy wyborczej zajmują się organy ścigania i sądy. Wszelkie potencjalne naruszenia należy zgłaszać bezpośrednio na policję, o czym przypomina także Państwowa Komisja Wyborcza.

Warto zaznaczyć, że za złamanie ciszy wyborczej nie uważa się zachęcanie do głosowania. Jednak jest warunek. W apelach nie może znajdować się żaden element agitacji na rzecz konkretnego kandydata.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: