BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Ceny prądu w 2022 nieprawdopodobnie w górę. Zapłacimy nawet 20 proc. więcej

14 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Ceny prądu już teraz są poważnym wyzwaniem dla gospodarstw domowych i spółek, a w przyszłym roku będzie jeszcze gorzej. Analitycy z Biura Maklerskiego mBanku prognozują, że podwyżka może sięgać nawet 20 proc. Nie tylko za energię elektryczną trzeba będzie zapłacić więcej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ceny prądu rosną

  • Jakie są przyszłoroczne prognozy

  • Co poza energią elektryczną będzie droższe

Ceny prądu znowu w górę. Dotkliwa podwyżka dla koncernów

Ceny prądu na rynku hurtowym wzrosły od początku roku już o 100 zł. Obecnie w kontraktach na 2022 r. koszty wynoszą aż 350 zł za megawatogodzinę.

Skąd ten radykalny skok? Ceny prądu windują wysokie koszty nabycia uprawnień do emisji CO2. Portal gazeta.pl donosi, że za możliwość wypuszczania szkodliwych substancji spółki płaciły jeszcze nie tak dawno ok. 30 euro za tonę. Obecnie wydają 50 euro. 

Jednak analitycy z Biura Maklerskiego mBanku wskazują, że ceny prądu rosną również z powodu dużego popytu na energię. Nie bez znaczenia są także problemy w dyspozycyjności niektórych źródeł konwencjonalnych, podwyżki cen gazu i wzrost kosztów energii na rynku niemieckim.

To wszystko sprawi, że wysokie ceny prądu odczują zarówno koncerny, jak i klientów. Analiza mBanku wskazuje, że podwyżka dla firm będzie oscylowała wokół 15-30 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Część podwyżek firmy będą musiały pokryć same. Na przegranej pozycji jest np. PGE, który posiada elektrownie na węgiel brunatny. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku będzie musiał przygotować się nie tylko na podwyżki, lecz także na ogromne straty. Koncerny obracające energią mogą stracić nawet 1,5 mld zł.

Wyższe ceny prądu dotkną również obywateli. Cała nadzieja w URE

W tym roku obywatele muszą płacić za energię elektryczną więcej o 10 proc. niż w 2020 r. To jednak nie koniec podwyżek. Z wyliczeń analityków mBanku wynika bowiem, że ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosną aż o 19 proc. 

W 2022 r. Polacy zobaczą na rachunkach nie tylko wyższe ceny prądu. Eksperci są przekonani, że identyczna podwyżka będzie dotyczyła również gazu.

Wszystko jednak zależy od decyzji Urzędu Regulacji Energetyki, który ustala taryfy dla klientów. Rachunki wyższe prawie o 20 proc. to scenariusz mało prawdopodobny.

Jednak eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) ostrzegają, że podwyżki są nieuniknione. - Przy tak wysokich cenach uprawnień do emisji, odbiorcy końcowi będą musieli dopłacać więcej do węglowego miksu Polski - przekonują specjaliści.

Portal money.pl wskazuje, że sytuację pogarsza rozpędzona inflacja. W maju 2021 r. GUS wyliczył, że wzrost cen wynosił 4,7 proc. i był to najwyższy wynik od dekady. W czerwcu ceny towarów i usług rosły trochę wolniej (4,4 proc.), ale członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eugeniusz Gatnar przewiduje, że IV kwartał 2021 r. zakończymy z inflacją na poziomie aż 5 proc. Ceny prądu będą musiały być wyższe.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

ceny prądupodwyżka

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Chiny podróżnik

Polska i Świat

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

Czytaj więcej >
Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek

Polska i Świat

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Czytaj więcej >
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

Polska i Świat

Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Czytaj więcej >
emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >