BiznesINFO.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ceny paliw będą obniżone do 5 zł za litr. Obajtek chwali decyzję rządu

8 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr – poinformował w piątek 7 grudnia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Wskazał, że koncern dąży do stabilizacji cen. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że VAT na paliwa zostanie obniżony z 23 proc. do 8 proc.

Prezes Orlenu ocenił, że decyzja rządu obniżająca VAT na paliwa spowoduje spadek ich ceny do około 5 złotych za litr. Stwierdził, że taka decyzja jest "bardzo dobra".

Daniel Obajtek podał przykład zakupu praw do emisji dwutlenku węgla w 2019/2020 po 23-24 euro. Dziś kosztują one ok. 85 euro.

biznesinfo-1

Od dzisiaj wzrasta jedno ze świadczeń ZUS. Dostaniesz 2119 zł miesięcznie

CZYTAJ DALEJ

– W PKN Orlen również skutecznie dążymy do stabilizacji cen. Jest to możliwe m.in. dzięki zakupowi praw do emisji CO2. W 2019/20 kupiliśmy 19 mln praw po 23-24 euro, dziś kosztują ok. 85 euro – podkreślił Daniel Obajtek.

W piątkowej rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd obniży stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Obniżka powinna wejść w życie od początku lutego. Niższe stawki będą obowiązywać "na początek na pół roku".

Tarcza antyinflacyjna ma pomóc w walce z kosmicznymi cenami

Tarczę antyinflacyjną Sejm uchwalił na początku grudnia. Zgodnie z ustawą spadły stawki VAT na gaz ziemny i ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 proc. do 8 proc. od stycznia do marca 2022 r.

Co zdrożeje, a co stanieje w 2022 roku?

Slajd 1 z 7

Inflacja na rekorodowym poziomie

Inflacja poszybowała do poziomu, którego nie było od dwudziestu lat. Ceny na sklepowych półkach rosną z dnia na dzień. Banki informują swoich klientów, że teraz będą musieli płacić większe raty swoich kredytów. Dziś na horyzoncie nie widać złotego środka na to, aby sytuacja w 2022 roku się poprawiła.

W takim samym okresie zniesiona zostanie akcyza oraz obniżona stawka VAT (z 23 do 5 proc.) na energię elektryczną. Z kolei to końca maja 2022 r. obowiązywać ma maksymalne zmniejszenie akcyzy na paliwa.

Inflacja najwyższa od 21 lat

Warto pamiętać, że wzrost cen za grudzień wyniósł 8,6 proc. Najbardziej podrożało paliwo, bo aż o 32,9 proc.

– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,6 proc. (wskaźnik cen 108,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,9 proc.(wskaźnik cen 100,9) – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Wielu użytkowników straciło dostęp do HBO GO

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowy kalkulator od ZUS dla obliczenia składki zdrowotnej już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będą kary kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE O ROZWOJU WIELKOPOLSKI WSCHODNIEJ

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Czytaj więcej >