Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Komunikacja miejska zdrożeje? Szykuje się podwyżka biletów
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 16.07.2020 02:00

Komunikacja miejska zdrożeje? Szykuje się podwyżka biletów

Bilety będą droższe
Wikimedia Commons/Pioxat/CC4.0

Bilety będą albo droższe, albo "krótsze" to najnowsza propozycja Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. Osoby odpowiedzialne za kształt krakowskiego transportu zbiorowego przygotowały projekt nowego cennika dla pasażerów. Czy zmiany wejdą w życie, a jeżeli tak to od kiedy? Na szczęście nie jest to kwestia najbliższych dni. Jak podaje Gazeta Krakowska, projekt przygotowany przez ZTP musi zostać przegłosowany przez Radę Miejską.

Bilety będą droższe

Bilety będą tematem posiedzenia Rady najpewniej dopiero po wakacjach - wskazuje GK. Zarząd Transportu Publicznego przygotował projekt, który zakłada zmiany w cenach oraz okresach ważności biletów, zarówno kartonikowych, jak i karty miejskiej. Gazeta zaznacza, że dotychczas obowiązujące w Krakowie ceny należą do jednych z najniższych w Polsce, jeżeli chodzi o wielkie miasta. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa i mniejszą liczbą pasażerów, a także dodatkowymi kosztami jakie musi ponosić zarządca komunikacji zbiorowej stawki wydają się nie do utrzymania.

Jakie zmiany proponuje ZTP? Urzędnicy wnioskują, by kosztujący obecnie 3,40 zł bilet 20-minutowy w nowym cenniku stał się biletem ważnym 10 minut i kosztował równo 3 zł. Wydłużony z kolei miałby być bilet 50-minutowy za 4,60 zł. Zarząd chce by stał się on biletem godzinnym, dodatkowe 10 minut jazdy kosztuje w propozycji ZTP 1,40 zł. Jeżeli chodzi o karty miejskie, tutaj podwyżka jest widoczna najbardziej. Obecnie za 69 zł można podróżować 1 linią w 1 strefie ramach Karty Krakowskiej. Urzędnicy wskazują, że ta cena powinna wynosić 96 zł.

Sprawdzamy jak wyglądają ceny biletów w innych miasta. Czy faktycznie najtańsze bilety są w Krakowie? Zgromadziliśmy dla Państwa dane z oficjalnych stron zarządców komunikacji publicznej w największych miastach:

- To na razie wstępna propozycja, nic zobowiązującego. To radni podejmą ostateczną decyzję, będą się mogli zgodzić na różne warianty lub nie. Nie narzucamy żadnych wariantów - komentuje Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego w rozmowie z Gazetą Krakowską.