Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Będzie lista firm które zarobiły na zbożach z Ukrainy. Telus: kwestia dni
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 22.04.2023 22:07

Będzie lista firm które zarobiły na zbożach z Ukrainy. Telus: kwestia dni

Zboże
Domena publiczna

Minister rolnictwa Robert Telus ujawnił na antenie RMF FM, iż chciałby publikacji listy firm, które zarobiły na imporcie zbóż z Ukrainy. Jego zdaniem, jest to kwestia dni.

Sprawa ukraińskich zbóż

W ostatnich tygodniach zrobiło się głośno o sprawie zbóż z Ukrainy. Były one sprzedawane w Polsce oraz w innych krajach Unii jako zupełnie inne produkty, a pierwotnie były przeznaczone na rynki afrykańskie.

Efektem tej afery zbożowej było wprowadzenie zakazu na import produktów żywnościowych z Ukrainy. Ostatecznie dopuszczono tranzyt zbóż, jednakże, jak pisaliśmy kilka dni temu, odbywa się on w zaplombowanych i monitorowanych wagonach.

Działanie niedopuszczalne, ale niegłupie. Komisja Europejska rozważa polskie rozwiązanie w sprawie ukraińskiego zboża

Minister Telus: jest lista firm

Do sprawy w sobotę odniósł się minister rolnictwa, Robert Telus. W wypowiedzi na antenie radia RMF FM cytowanej przez Interię wyznał, że istnieje lista firm, które dorobiły się na sprzedaży ukraińskich zbóż na polskim rynku.

Sam minister, jak informuje portal Interia.pl, chce publikacji tej listy. Jego zdaniem, jest to kwestia dni. Zaznaczył jednocześnie, że firmy znajdujące się na liście nie złamały prawa, mimo że zachowały się nieprzyzwoicie.

Za 3 miesiące zbóż ma nie być

Minister Telus w wypowiedzi cytowanej przez Interię zapewnił jednocześnie, że zboże opuści Polskę jak najszybciej. Chodzi o 3-4 tony zbóż przechowywanych obecnie w magazynach.

Wywózka zbóż ma zająć maksymalnie trzy miesiące. W tym celu ma zostać wykorzystany transport drogowy, kolej oraz porty. Sama pojemność magazynów, według słów ministra podawanych przez Interię, ma jeszcze wzrosnąć.