Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bank PKO BP wydał ważny komunikat. Szczegóły zaskakują
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.05.2024 12:16

Bank PKO BP wydał ważny komunikat. Szczegóły zaskakują

Bank PKO BP
Fot. East News/Marek Bazak

Ostatni raport największego polskiego banku ws. zysku netto w pierwszym kwartale roku robi wrażenie. Na sumach, które zaskoczyły nawet ekspertów PKO BP jednak nie koniec. W raporcie czytamy również o postępowaniach sądowych w kwestii frankowiczów. Niektórzy mogą się zdziwić.

Imponujące wyniki PKO BP

Największy polski bank przedstawił raport zysku netto podsumowujący pierwsze miesiące 2024 roku. Przedstawił albo się nim pochwalił, wyniki bowiem są zdecydowanie ”powyżej oczekiwań”. W stosunku do sytuacji sprzed roku, zysk netto wzrósł do 2,04 mld zł z 1,45 mld zł, tym samym przewyższając oczekiwania rynku o całe 11%. Analitycy banku zakładali zysk na poziomie około 1,84 mld zł. Wynik ten przekłada się również na imponujący wzrost 41% rok do roku i aż 200% kwartał do kwartału. Jak PKO BP udało się osiągnąć taki wynik?
 

Dodatkowe pieniądze z ZUS przed emeryturą. To prawie 1800 zł co miesiąc

Raport PKO BP - na czym bank zbija fortunę?

Jak czytamy w raporcie, olbrzymi zysk netto to wynik poprawy dochodów z tzw. działalności podstawowej. Oznacza to, że bank PKO zarobił przede wszystkim na prowadzeniu kont klientów i na udzielaniu kredytów. Spółce udało się to mimo obciążeń rezerwami na ryzyko prawne ws. kredytów hipotecznych we frankach - koszty te wyniosły 1,34 mld zł.

Wynik działalności biznesowej w stosunku do zeszłego roku wzrósł o 23,4%. Pierwszy kwartał 2024 roku PKO BP ukończyło z wynikiem 6,8 mld zł. Kolejne 24% zysku w ujęciu rocznym to wynik odsetkowy i kwota 5,19 mld zł. Warto wspomnieć także o saldzie rezerw. Zakładane straty były aż o 7% niższe niż zakładano, co pozwoliło wykorzystać 314 mln z przygotowanych na ten cel 335,8 mln zł. Poza zyskiem wzrosły jednak również koszty działania banku, do 2,18 mld zł, co oznacza 10% wzrostu rok do roku i 3% wzrostu kwartał do kwartału.
 

Zaskakujące dane ws. frankowiczów

Raport PKO BP to także interesujące dane w zakresie postępowań sądowych. Jak czytamy, kredytobiorcy PKO BP dotychczas złożyli aż 59,3 tys. wniosków o mediację umów kredytów hipotecznych we frankach. Jednocześnie zawarto 38 tys. ugód. W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba wniosków o mediację wzrosła do 2,3 tys. z 2,1 tys., kwartał do kwartału. Pod koniec marca przeciwko bankowi toczyło się 33 tys. postępowań. Kwartał wcześniej było to 30,5 tys. Jak zaznaczył bank PKO BP, dotychczasowe orzecznictwo w dużej mierze jest korzystne dla banku, nie zaś dla kredytobiorców.

Źródło: Interia Biznes