Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Babciowe nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną świadczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.05.2024 18:12

Babciowe nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną świadczenia

babcia, wnuki
Fot. Pixabay/dassel

Wprowadzenie “babciowego” było jednym z głównych postulatów wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Jakiś czas temu pojawił się projekt ustawy w tej sprawie, a rodzice wkrótce będą mogli liczyć na wypłatę nowego wsparcia. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy dostaną pieniądze.

Już wkrótce rodzice otrzymają nowe świadczenie

Obietnica dotycząca wprowadzenia w życie nowego świadczenia dla rodziców pojawiła się podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Wówczas KO zapowiedziała “babciowe”, czyli wsparcie finansowe dla rodziców dzieci w wieku do 3 lat. 

Nowe świadczenie ma pokryć koszty związane z opieką nad dziećmi i wspomóc beneficjentów w opłaceniu żłobka, usług opiekuńczych niani lub kogoś z rodziny, na przykład babci. Stąd też nietypowa nazwa tego wsparcia. 

ZUS wypłaci ponad 620 zł bez względu na wiek. Wystarczy złożyć wniosek

Babciowe nie dla wszystkich

Jak podaje “Rzeczpospolita”, spora grupa rodziców nie będzie mogła skorzystać z tego świadczenia, a wszystko przez definicję “aktywności zawodowej”, którą zapisano w projekcie ustawy. Okazuje się, że wyklucza ona z babciowego osoby, które pobierają pobierają świadczenie pielęgnacyjne.

Pieniądze z nowego wsparcia nie trafią również do osób pobierających świadczenie wspierające, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych od początku tego roku. “Rzeczpospolita” zauważa również, że z nowego wsparcia finansowego nie będą mogli również skorzystać członkowie rad nadzorczych. 

Kiedy babciowe trafi na konta rodziców?

Warto przypomnieć, że babciowe ma być wypłacane w wysokości 1500 złotych miesięcznie. Co ważne, świadczenie jest również szansą na poprawę sytuacji materialnej dla emerytów. Jakiś czas temu nowe wsparcie przestało być tylko jedną z obietnic wyborczych i rząd przyjął ustawę dotyczącą świadczenia

Kiedy rodzice mogą się spodziewać wypłaty dodatkowych środków. Jak zapowiadał premier Donald Tusk, babciowe może wejść w życie już 1 października bieżącego roku

Zobacz także: Specjalna ulga dla seniorów. Niektórzy nie muszą płacić podatku