BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Babcia plus nowym pomysłem rządu. Pieniądze miałyby trafić do seniorów opiekujących się wnukami

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Babcia plus to najnowszy pomysł rządu PiS, który miałby zostać wprowadzony w ramach Nowego Ładu. Świadczenie, wzorowane na inicjatywie węgierskiej, ma trafić do babć i dziadków, którzy zajmują się wnukami. Dla niektórych seniorów może to oznaczać dostęp do znacznie większych pieniędzy niż w ramach emerytury.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym ma polegać program Babcia plus

  • Jakie są zasady przyznawania tego świadczenia na Węgrzech

  • Z czego musieliby zrezygnować świadczeniobiorcy

Babcia plus w Nowym Ładzie? Minister rodziny tłumaczy

Babcia plus już niebawem może dołączyć do katalogu świadczeń prorodzinnych. Wszystko za sprawą Nowego Ładu, nad którym pracuje rząd PiS. Z doniesień dziennika Fakt wynika, że politycy rozważają wprowadzenie zasiłku dla seniorów na wzór węgierski.

O co chodzi w programie Babcia plus? Minister rodziny i polityki społecznej tłumaczy, że na Węgrzech dziadkowie otrzymują zasiłki za opiekę nad dziećmi w okresie od pierwszego do trzeciego roku życia. Dzięki temu rodzice mogą dokonać wyboru „czy rzeczywiście mama wraca do pracy, czy korzysta z rozwiązania instytucjonalnego”.

Na Węgrzech wysokość zasiłku opiekuńczego jest przeliczana na podstawie wysokości wynagrodzenia rodzica. Jednak maksymalna kwota świadczenia nie może być wyższa niż ok. 3 tys. zł miesięcznie.

Albo Babcia plus albo emerytura

Jednak program dodatkowych świadczeń ma także swoje ciemne strony. Radio Zet podaje, że każdy senior, który zdecyduje się na pobieranie zasiłku opiekuńczego musi bowiem zrezygnować z dotychczasowej emerytury lub renty. Świadczenie ulega przywróceniu dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku opiekuńczego za opiekę nad wnukami.

Jeżeli polski rząd zdecydowałby się na wprowadzenie analogicznego rozwiązania w Polsce to program Babcia plus mógłby okazać się wyjątkowo korzystny dla niektórych seniorów. Zasiłek w wysokości 3 tys. zł to znacznie więcej niż średnia wartość emerytury przyznawanej w Polsce. Według najnowszych wyliczeń ZUS średnia emerytura w 2020 r. wynosiła 2500 zł brutto (2089,44 zł netto).

Bardzo duża część polskich seniorów pobiera jednak świadczenia znacznie niższe. Z informacji, którą Redakcja Biznes Info otrzymała od ZUS, wynika, że w ubiegłym roku tzw. emeryturę głodową (niższą niż 1200 zł brutto) otrzymało w Polsce 310,1 tys. seniorów. To o 50 tys. osób więcej niż pod koniec 2019 r.

Czy Babcia plus ma szanse na sukces?

Koncepcja programu Babcia Plus zdecydowanie wpisuje się w cel, który ma przyświecać Nowemu Ładowi - „zabierać bogatym, dawać mniej zamożnym”. Dla pierwszej grupy rząd szykuje podwyżkę podatków, a dla drugiej - ulgi, zwolnienia i dodatki. Co na temat przeniesienia węgierskiego pomysłu na polskie podwórko mówią eksperci?

- Rekompensata dla dziadków za zajmowanie się wnukami nie jest złym pomysłem - stwierdził dr Andrzej Kolek, ekspert Pracodawców RP. Mimo tego ostrzega, że program Babcia plus odbije się również na przyszłych emeryturach. Jeżeli babcia lub dziadek zrezygnuje z pracy zawodowej, aby opiekować się wnukami musi liczyć się z niższą emeryturą. Krótsza praca oznacza bowiem mniej składek, co przekłada się na wysokość senioralnego świadczenia.

Na dwie strony medalu nowego programu Babcia plus zwraca uwagę także Paulina Matysiak, posłanka Lewicy i wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Jej zdaniem pomysł przejęcia opieki nad wnukami „nie jest zły”, ale rodzi się pytanie, dlaczego zasiłek ma być ograniczony wyłącznie do dziadków dziecka. - Wiele młodych rodzin mieszka w innych miejscowościach, często z dala od domu rodzinnego. Nie będą więc mogli skorzystać z tego rozwiązania - wskazała posłanka.

Czy Babcia plus faktycznie zasili budżety polskich seniorów? Przekonamy się w bliżej nieokreślonej przyszłości, ponieważ rząd PiS przełożył prezentację Nowego Ładu na nieznany termin.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Banknoty Narodowego Banku Polskiego

Świadczenie wyrównawcze z podpisem prezydenta. Dostaną wyrównanie do ponad 2500 zł

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >