BiznesINFO.pl
EN 01520547 0018

Piotr Molecki/East News

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

24 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Waszyngtonie przerywa swoje funkcjonowanie, informuje w niedzielę Reuters, powołując się na wypowiedź ambasadora Rosji w USA dla rosyjskiej agencji informacyjnej RIA. Ambasador Rosji w Polsce grozi z kolei akcjami odwetowymi.

Ambasada ma zablokowane środki finansowe na funkcjonowanie, a jej pracownicy otrzymują groźby, powiedział ambasador Anatolij Antonow. Bank of America zajął również konta konsulatów generalnych Federacji Rosyjskiej w Houston i Nowym Jorku, informuje Reuters.

Amerykański bank ma pełnię kontroli nad finansami rosyjskich placówek dyplomatycznych. Wjazd do ambasady jest także prawie niemożliwy.

Rosyjska ambasada w Polsce również poddana restrykcjom

Na podobne kroki zdecydowała się Polska, która również zamroziła konta bankowe rosyjskiej placówki dyplomatycznej w Warszawie. Miało to miejsce niedługo po ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę.

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew w wywiadzie udzielonym agencji Reuters posunął się do gróźb w kierunku Polski i zapowiedzią "akcji odwetowych" ze strony Kremla w przypadku gdy praca ambasady zostanie zakłócona.

Polskie placówki w Rosji nadal działają

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24, że nie ma pojęcia, na czym owe akcje odwetowe miałyby polegać, ponieważ rosyjskie władze już mocno utrudniają prace polskich placówek dyplomatycznych na terenie Rosji.

Jasina potwierdził także, że polskie placówki dyplomatyczne na terenie Rosji nadal działają i niosą pomoc polskim obywatelom wciąż przebywającym na terenie Rosji. Oprócz ambasady w Moskwie wymienił również konsulaty w Petersburgu, Kaliningradzie i Irkucku.

Polska prokuratura zdecydowała się zablokować środki finansowe rosyjskiej ambasady na pół roku, jako powód podając możliwość wykorzystania pieniędzy do finansowania terroryzmu. Zaraz po wprowadzeniu blokady rosyjscy dyplomaci próbowali wypłacić pieniądze w gotówce, jednak transakcje również zostały zablokowane, przypomina TVP Info.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiana nadawania telewizji już jutro w pięciu województwach. Stare telewizory nie podołają

Czytaj więcej >