Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Możesz ubiegać się o zwrot akcyzy za konkretne paliwo. Resort potwierdził, ruszył nabór wniosków
Maria Glinka
Maria Glinka 03.08.2020 02:00

Możesz ubiegać się o zwrot akcyzy za konkretne paliwo. Resort potwierdził, ruszył nabór wniosków

Akcyza do zwrotu
Wikimedia

Jak zawnioskować o zwrot akcyzy?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało, że od poniedziałku 3 sierpnia aż do końca miesiąca można starać się o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego. Z takiej możliwości mogą skorzystać rolnicy, którzy wykorzystali olej do produkcji rolnej.

Chcąc uzyskać zwrot akcyzy, do wniosku należy dołączyć faktury VAT lub ich kopie. O pieniądze mogą się ubiegać tylko ci rolnicy, którzy zakupili olej napędowy między 1 lutego a 31 lipca 2020 r. Pakiet stosownych dokumentów należy złożyć u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wysokość zwrotu akcyzy jest uzależniona od ilości zakupionego paliwa (1 zł za 1 litr). MRRiW zwraca uwagę na limit w zwrocie podatku akcyzowego, który wynosi 100 zł (ilość hektarów użytków rolnych).

Akcyza od bydła na innych zasadach

Inaczej wygląda procedura wnioskowania o zwrot akcyzy w odniesieniu do bydła. Poza złożeniem wniosku, należy dołączyć dokument informujący o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła, które rolnik posiadał w 2019 r. Takie pismo można uzyskać u kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak podaje portal bankier.pl.

O zwrot akcyzy w przypadku bydła można ubiegać się raz w roku. Również ten zwrot opatrzony jest limitem, tym razem w wysokości 30 zł (średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła). Pieniądze, przelane na wskazane konto bankowe lub wręczone w formie gotówkowej w kasie urzędu gminy lub miasta, będą wypłacane między 1 a 30 października 2020 r.