BiznesINFO.pl
Akcyza do zwrotu

Wikimedia

Możesz ubiegać się o zwrot akcyzy za konkretne paliwo. Resort potwierdził, ruszył nabór wniosków

3 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Dzisiaj rusza nabór wniosków o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego. O środki finansowe mogą ubiegać się rolnicy, który wykorzystali paliwo do czynności produkcyjnych. Przedstawiamy szczegóły aplikowania o pieniądze.

Jak zawnioskować o zwrot akcyzy?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało, że od poniedziałku 3 sierpnia aż do końca miesiąca można starać się o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego. Z takiej możliwości mogą skorzystać rolnicy, którzy wykorzystali olej do produkcji rolnej.

Chcąc uzyskać zwrot akcyzy, do wniosku należy dołączyć faktury VAT lub ich kopie. O pieniądze mogą się ubiegać tylko ci rolnicy, którzy zakupili olej napędowy między 1 lutego a 31 lipca 2020 r. Pakiet stosownych dokumentów należy złożyć u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wysokość zwrotu akcyzy jest uzależniona od ilości zakupionego paliwa (1 zł za 1 litr). MRRiW zwraca uwagę na limit w zwrocie podatku akcyzowego, który wynosi 100 zł (ilość hektarów użytków rolnych).

Akcyza od bydła na innych zasadach

Inaczej wygląda procedura wnioskowania o zwrot akcyzy w odniesieniu do bydła. Poza złożeniem wniosku, należy dołączyć dokument informujący o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła, które rolnik posiadał w 2019 r. Takie pismo można uzyskać u kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak podaje portal bankier.pl.

O zwrot akcyzy w przypadku bydła można ubiegać się raz w roku. Również ten zwrot opatrzony jest limitem, tym razem w wysokości 30 zł (średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła). Pieniądze, przelane na wskazane konto bankowe lub wręczone w formie gotówkowej w kasie urzędu gminy lub miasta, będą wypłacane między 1 a 30 października 2020 r.

Tagi:

Akcyzapieniądze

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >