BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Burza w Radzie Mediów Narodowych. Twierdzą, że "likwidacja abonamentu to jedyna opcja"

3 Września 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Abonament RTV i jego usunięcie z życia to coraz często podejmowany ostatnimi czasy temat. Jak podawaliśmy jakiś czas temu, władza dąży do jego likwidacji. Za likwidacją abonamentu opowiedziała się także wyraźnie Rada Mediów narodowych.

Abonament RTV zostanie zlikwidowany i wiele na to wskazuje. Jak bowiem informowaliśmy ostatnio, do likwidacji daniny na rzecz Telewizji Publicznej oraz Polskiego Radia dąży rząd Prawa i Sprawiedliwości. Polska władza woli opierać finansowanie mediów na transferach z budżetu, zamiast ściągać podatek na ten sam cel od każdego obywatela.

To dążenie władzy Prawa i Sprawiedliwości potwierdził członek Rady Mediów Narodowych, Juliusz Braun. Mocne oświadczenie Rady wygłosił podczas XXIX forum ekonomicznego w Krynicy podczas wywiadu z portalem Money.pl. Jak mówił, trzeba zrozumieć, że abonament w Polsce jest fikcją.

 - Finansowanie mediów publicznych z budżetu jest jedynym możliwym wyjściem. Innego nie ma. Pora to jasno powiedzieć. Abonament jest w Polsce fikcją - oświadczył Juliusz Braun.

Abonament RTV do likwidacji. Nie ma co do tego wątpliwości

Słowa Juliusza Brauna, członka Rady Mediów Narodowych wybranego przez Koalicję Obywatleską, mogły jednak wywołać burzę w Radzie. Polityk wyraźnie zaznaczył, dlaczego w Polsce abonament nie funkcjonuje, jak trzeba. Spostrzegł bowiem, że opłata ta gwaratuje niezależność, ale w Polsce już jej ma, bo "jest fikcją".

  • System abonamentu, czy też opłaty audiowizualnej, jest prawie w całej Europie uważany za najlepszy, bo gwarantuje mediom niezależność. Ale w Polsce już go nie ma. I pora to jasno powiedzieć: już go nie ma. To fikcja. W Polsce jest 13,5 mln gospodarstw domowych. Płaci abonament terminowo 750 tysięcy. Czyli niezauważalny ułamek - powiedział Braun.

Członek Rady Mediów podkreślił także, że likwidacja abonamentu jest dobrym wyjściem i w zasadzie jedynym. Abonament jest nieściągalny dlatego, że jego comiesięczne płacenie wymagałoby od Polaków dodania do budżetu domowego kolejnego obciążenia. Mało kto by się na to jednak zdecydował.

 - Skoro system poboru abonamentu już nie istnieje, to trzeba sobie zadać pytanie, czy można go zbudować na nowo? Moim zdaniem nie. Po pierwsze, jak ludzie się przyzwyczaili, że nie płacą, to nie mają ochoty zacząć płacić. Tłumaczenie, że to byłaby niższa kwota niż abonament na niewiele się zda. Bo jeżeli ludzie płacą zero, to każda opłata będzie wyższa - podsumował Braun w romowie z Money.pl

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >