Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 6 mld zł. Tyle pieniędzy wycofali z banków Polacy i to tylko w maju
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 03.07.2021 02:00

6 mld zł. Tyle pieniędzy wycofali z banków Polacy i to tylko w maju

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Pobieranie gotowki z bankomatu headline
East News, Zofia i Marek Bazak

Polacy nie chcą trzymać gotówki w bankach. Jedynie w maju nasi rodacy wyjęli 6 mld zł ze swoich depozytów bankowych. Eksperci nie mają złudzeń: trend będzie się utrzymywał.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Polacy wypłacają pieniądze z banków

  • Jakie usługi tracą na popularności

Polacy wypłacają pieniądze z banków

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego cytowany przez Biznes Interia uważa, że masowemu wypłacaniu gotówki z banków jest winne luzowanie obostrzeń. - To efekt silnego wzrostu konsumpcji - tłumaczy.

Wskazuje, że w następnych miesiącach także będziemy obserwować trend wypłacania pieniędzy z banków. Jednocześnie ma być on na niższym poziomie niż dotychczas.

Z analizy HRE Investments wynika, że w maju z kont Polaków odpłynęło niemal 6 mld zł. Polacy rezygnują z lokat, ale również z rachunków bieżących i oszczędnościowych. Z tych ostatnich odpłynęło niemal 147 mln zł.

Polacy nie chcą trzymać pieniędzy w bankach

Jak tłumaczy Jakub Rybacki, w maju Polacy wydali o 13 proc. więcej pieniędzy niż w analogicznym okresie rok temu. Zaczęli też częściej korzystać z tych usług, które w dobie pandemii COVID-19 były zamknięte lub funkcjonowały w ograniczonym zakresie.

Ekspert wskazuje, że w następnych miesiącach intensywność trendu będzie maleć, ale wciąż utrzymywać. Dodaje, że Polacy chętnie szukają innych opcji do lokowania kapitału, np. nieruchomości.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]