Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > 500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:28

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

500 plus świadczenie
East News, Arkadiusz Ziolek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest 500 plus

  • Ile pieniędzy pochłonęło

  • Czemu jest droższe od innych inwestycji

500 plus paciorkiem władzy

500 plus od lat pozostaje fundamentalnym programem Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo rząd argumentował, że wprowadzenie 500 plus ma zachęcić Polaków do posiadania dzieci oraz zakładania rodzin. W efekcie to założenie nie zostało spełnione, ale 500 plus jest wciąż z nami.

W związku z porażką na polu demograficznym, rząd zmienił taktykę, a 500 plus miało pomóc przede wszystkim ubogim rodzinom. Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej powiedziała, że jest to niespotykany na światową skalę program.

Portal gazeta.pl wyliczył, że od 2016 r. program 500 plus pochłonął ok. 141 mld złotych. Na przestrzeni lat zmieniły się roczne wydatki na 500 plus, bowiem zmianie uległy zasady wypłacania świadczenia.

Wcześniej przysługiwało ono na drugie i każde kolejne dziecko. Od niedawna o 500 plus może ubiegać się rodzic lub prawny opiekun, który ma tylko jedno dziecko. W związku z tym program zaczął pochłaniać większe ilości pieniędzy z budżetu.

Z wyliczeń gazeta.pl wynika, że w 2016 r. wydatki na 500 plus wyniosły ok. 17 mld zł, następnie ok. 20 mld. Od kiedy 500 plus przyznawane jest na każde dziecko pochłania rocznie z budżetu państwa ok. 41 mld zł.

Wydatki związane z 500 plus nie kończą się jedynie na wypłacie pieniędzy. Trzeba również pokryć wydatki na pracowników zatrudnionych do obsługi wniosków o przyznanie 500 plus i całego systemu wypłacania świadczeń. Dane pokazują, że tych może być kilka miliardów złotych.

500 plus kosztuje więcej niż ogromne inwestycje

Tadeusz Kościński, minister finansów, cytowany przez gazeta.pl powiedział, że Polskę stać na tak drogie programy socjalne. Dodał, że nasz kraj zyskuje na 500 plus, bowiem poprzez kupowanie wielu rzeczy napędzamy gospodarkę.

Portal gazeta.pl zrobił zestawienie kosztów wypłaty 500 plus oraz innych programów inwestycyjnych. Okazuje się, że 500 plus kosztuje więcej niż budowa elektrowni atomowej, a tę wyceniono na 115 mld zł.

500 plus jest również droższe niż budowa CPK wraz z drogami, bo ta pochłonie 70 mld zł. Z kolei głośny przekop Mierzei Wiślanej to koszt 2 mld zł (pierwotnie miało to być 880 mln zł.) Jednakże to nie wszystko.

500 plus jest najdroższym ze wszystkim programów socjalnych. Z zestawienia wynika, że 300 plus kosztuje państwo zaledwie 5,6 mld w ciągu roku. Trzynaste emerytury wypłacane seniorom to również koszt ok. 33 mld zł.

Warto zaznaczyć, że więcej od 500 plus pochłonęła pomoc przedsiębiorcom w ramach tarcz antykryzysowych. Te przez rok funkcjonowania kosztowały 195 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].