Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 5 tysięcy złotych dodatkowej emerytury? To możliwe. Wystarczy spełnić jeden warunek
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 15.08.2023 20:51

5 tysięcy złotych dodatkowej emerytury? To możliwe. Wystarczy spełnić jeden warunek

emerytka
Iberion

5 tysięcy dodatkowej emerytury wypłacanej co miesiąc? Dla niejednego polskiego seniora taki scenariusz byłby prawdziwym spełnieniem marzeń. Jak się okazuje, na tak zwane świadczenie honorowe może liczyć każdy Polak. Należy spełnić jednak jeden podstawowy warunek. O co dokładnie chodzi?

5 tysięcy dodatkowej emerytury? To możliwe!

W dobie powszechnej drożyzny jedną z najbardziej dotkniętą wysokimi cenami grupą społeczną są seniorzy. Oprócz standardowych opłat ludzie w podeszłym wieku często borykają się z wysokimi kosztami leczenia oraz farmaceutyków. Pomimo waloryzacji świadczeń, wzrosty często nie nadążają za podwyżkami cen podstawowych produktów spożywczych, usług oraz energii elektrycznej. 

Nic więc dziwnego, że informacja o dodatkowym, wynoszącym 5 tysięcy złotych świadczeniu emerytalnym rozbudza wyobraźnię. Dodatkowy przelew jest możliwy do uzyskania pod jednym warunkiem. Trzeba ukończyć setny rok życia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku przeciętna długość życia mężczyzn w Polsce wyniosła 71,8 lat, a kobiet 79,7 lat. W 2021 roku w Polsce żyło 2200 osób, które ukończyły 100 lat. 

To właśnie 100. latkowie wraz z przekroczeniem setnego roku życia uzyskują prawo do otrzymywania kilkutysięcznego świadczenia. Do honorowej emerytury mają prawo wszyscy, którzy ukończyli 100 lat, bez względu, czy pobierają inne świadczenia. Konieczne jest tylko posiadanie polskiego obywatelstwa.

Świadczenie honorowe

- Z dniem ukończenia setnych urodzin seniorzy otrzymują dodatkowo comiesięczne specjalne świadczenie honorowe - informuje na swojej stronie internetowej Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - I to bez względu na wysokość innych świadczeń emerytalnych. Wysokość dodatkowej, honorowej emerytury jest różna, ponieważ zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ukończenia 100 lat. Kwota bazowa, która jest podstawą wyliczenia emerytury honorowej, stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne - czytamy.

Ile obecnie otrzymają stulatkowie w ramach dodatkowego świadczenia? Od 1 marca 2023 wysokość świadczenia honorowego wynosi 5540,25 zł brutto. 

Formalności

Honorowa emerytura nie jest obwarowana żadnymi dodatkowymi formalnościami. - Świadczenie honorowe jest przez ZUS wypłacane z urzędu, bez wniosków i formalności, w terminie ustalonym dla wcześniej przyznanego świadczenia (emerytury bądź renty) - podkreśla ZUS.

- Wyjątkiem jest sytuacja, gdy senior do chwili ukończenia 100 lat życia nie miał ustalonego przez ZUS świadczenia – wtedy niezbędne jest złożenie na tę okoliczność wniosku, ponieważ nie znajdował się w bazie danych ZUS. Dokumentem, który potwierdza datę urodzenia może być ważny dowód osobisty wydany po 31 grudnia 2000 r., ważny paszport bądź odpis skrócony aktu urodzenia. Wniosek może oczywiście złożyć upoważniona do tego osoba, najczęściej członek najbliższej rodziny. Wniosek może być złożony na piśmie lub ustnie do protokołu w obecności pracownika ZUS w jakiejkolwiek placówce Zakładu - dowiadujemy się. 

Źródło: ZUS/ BiznesINFO

Tagi: Emerytura ZUS