Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci seniorom nie tylko emeryturę. Dodatkowe 255 złotych jest na wyciągnięcie ręki
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.08.2023 15:37

ZUS wypłaci seniorom nie tylko emeryturę. Dodatkowe 255 złotych jest na wyciągnięcie ręki

pieniądze, seniorzy
Pixabay/cocoparisienne, Goniec.pl

W czasach wciąż rosnących kosztów utrzymania, wielu emerytów z trudem dopina swój domowy budżet. Nic więc dziwnego, że seniorzy z otwartymi ramionami przyjmują wszystkie ponadprogramowe benefity, takie jak 13. i 14. emerytura czy też wszelakie dodatki. Mało kto wie jednak, że miesięcznie z ZUS można otrzymać ekstra 255 złotych specjalnego ryczałtu i to bez wielkiego wysiłku. Wystarczy tylko spełniać określone kryteria i złożyć odpowiednie dokumenty.

Finansowa niespodzianka dla seniorów

Któż z nas nie chciałby miesięcznie mieć na koncie, poza standardowym dochodem, dodatkowych 255 złotych? Zapewne na taki układ pisałaby się większość, a zwłaszcza emeryci, którzy mimo 13. i 14. emerytury oraz licznych ulg i tak z trudem wiążą koniec z końcem.

Z jednej strony kwota ta nie jest duża jak na dzisiejsze potrzeby, z drugiej jednak może pomóc podreperować domowy budżet i odetchnąć seniorom, choć na chwilę, z ulgą. Szkoda więc, że tak mało osób zdaje sobie sprawę z istnienia tzw. specjalnego ryczałtu energetycznego, który ZUS może doliczać do emerytury, jeśli tylko spełnimy konkretne wymagania.

Nie każdy może być beneficjentem

Specjalny ryczałt energetyczny jest dodatkiem co rok ulegającym waloryzacji, dlatego też na przestrzeni ostatnich trzech lat wzrósł ze 171 zł do 255 zł obecnie.

Jego celem jest zmniejszenie obciążeń wynikających z rachunków za energię, gaz i ogrzewanie, a te, mimo tarcz wprowadzanych przez rząd, do niskich nie należą.

Aby móc w ogóle myśleć o ekstra pieniądzach, trzeba koniecznie sprawdzić, czy należymy do jednej z uprawnionych grup. Świadczenie należy się bowiem:

- kombatantom i innym osobom uprawnionym
- żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,
- wdowom lub wdowcom — emerytom i rencistom, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
- wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierającym emeryturę lub rentę.

Jak dostać dodatkowe 255 złotych?

Jeśli spełniamy pierwszy z wymogów, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zawnioskowali do ZUS o 255 zł. Można tego dokonać za pośrednictwem formularza ZUS-ERK, dostępnego w internecie i placówkach ZUS. Na koniec trzeba jeszcze przedłożyć stosowny dokument poświadczający uprawnienie do pobrania pieniędzy.

Takim dokumentem mogą być np.:

- decyzja szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która stwierdza okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych / potwierdzającą uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców),
- zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, które potwierdzi okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej — w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych,
- zaświadczenie właściwego organu wojskowego — w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych.

Ważna wiadomość jest też taka, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował, iż specjalny ryczałt będzie świadczeniem dziedzicznym. Oznacza to, że współmałżonkowie zmarłych beneficjentów także mogą liczyć na finansowe wsparcie.