Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 300 zł za wniosek, jest tylko jeden haczyk. ZUS wypłaci rodzicom kolejne świadczenie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 18.06.2024 20:33

300 zł za wniosek, jest tylko jeden haczyk. ZUS wypłaci rodzicom kolejne świadczenie

dziecko
Fot. Pixabay/ddimitrova

Tym razem nie chodzi o 800 plus, zasiłek rodzinny ani świadczenie ”Aktywny rodzic”. W najbliższym czasie ruszy nabór wniosków, a żeby otrzymać pieniądze, nie trzeba spełniać prawie żadnych warunków. Zdradzamy, jak uzyskać świadczenie.

300 plus wkrótce trafi do rodziców

W tym roku po raz czwarty Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci rodzicom pieniądze w ramach programu "Dobry Start". Każde dziecko otrzyma 300 złotych z tytułu rozpoczęcia nowego roku szkolnego, dzięki czemu rodzice będą mogli pokryć część kosztów wyprawki. Świadczenie znane również jako 300 plus zostanie wypłacone w ciągu najbliższych miesięcy, najpierw jednak będziemy musieli złożyć wniosek — czas na to Polacy będą mieli od 1 lipca, nabór rusza zatem już za dwa tygodnie. W tej kwestii obowiązuje jeden haczyk.

Ważny komunikat PGNiG. Dotyczy wszystkich Polaków

”Dobry Start” — dla kogo?

Grupa beneficjentów w przypadku 300 plus jest bardzo szeroka. Do świadczenia z ZUS upoważnione są wszystkie uczące się dzieci w wieku od 7 do 20. roku życia. Ponadto, jeśli dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność, środki będą przyznawane również później, do 24. roku życia. Rodzice nie muszą spełnić żadnych dodatkowych warunków — podczas rozpatrywania wniosków pod uwagę nie jest brana wysokość zarobków ani inne aspekty sytuacji materialnej. Musimy jednak pamiętać, iż świadczenie nie przysługuje studentom, ani uczniom tzw. zerówek.

Należy pamiętać, że wiek 20 i 24 lat liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym – dodaje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.
 

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Złożenie wniosku o dofinansowanie z programu ”Dobry Start” nie będzie jeszcze możliwe przez dwa tygodnie, nie ma więc powodu do pośpiechu. Kiedy nabór ruszy, rodzice powinni mieć jednak na uwadze, że dokumenty przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną. Nie będziemy mieli zatem możliwości wydrukowania wniosku i złożenia go w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub wysłania go za pośrednictwem poczty. Zamiast tego złożymy wniosek poprzez aplikację mZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Czas na przesłanie dokumentów Polacy mają od 1 lipca do 30 listopada, przypominamy jednak, że szybsze złożenie wniosku, do końca sierpnia, warunkuje wypłatę środków do 30 września. Wyjątek od tej zasady stanowią dzieci powyżej 20. roku życia, które po 30 listopada uzyskają orzeczenie o niepełnosprawności — wówczas rodzice wciąż będą mieli możliwość złożenia wniosku.