Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 1780 zł dodatku do emerytury. Trzeba złożyć wniosek i spełnić jeden warunek
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 17.06.2024 16:53

Nawet 1780 zł dodatku do emerytury. Trzeba złożyć wniosek i spełnić jeden warunek

ZUS
fot. ZUS/Pxhere

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające do emerytury mogą pobierać osoby, które wychowały co najmniej czworo dzieci. Chodzi o przypadki, kiedy rodzinne obowiązki wynikające z opieki nad dziećmi uniemożliwiły wypracowanie normalnej emerytury. O taki dodatek mogą starać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

Mama 4+

Choć rodzicielskie świadczenie uzupełniające nazywane jest często programem ”Mama 4+”, to ubiegać o nie mogą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zadaniem dodatku jest zapewnienie niezbędnych do życia środków osobom, które przyczyniły się do przyrostu naturalnego, wychowując co najmniej czwórkę dzieci. 

Program ”Mama 4+” funkcjonuje w Polsce od marca 2019 roku. Kwota wypłacana jego beneficjentom wyrównuje otrzymywaną niepełną emeryturę do poziomu minimalnego świadczenia emerytalnego.

Nawet 400 zł dofinansowania. Dodatkowe pieniądze dla wielu Polaków

Tata 4+

Najczęstszymi beneficjentami programu są kobiety, bo to najczęściej one decydują się lub są zmuszone do porzucenia obowiązków zawodowych, by zająć się wychowywaniem dzieci. Jeśli jednak mężczyzna był samotnym ojcem, bo matka opuściła rodzinę lub zmarła, również ma prawo do dodatku.

Przyznanie wniosku i kwoty

By otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatek nie jest przyznawany automatycznie. Kwota dodatku, podobnie jak sama emerytura, podlega corocznej waloryzacji. Maksymalna kwota, którą otrzymują beneficjenci, wynosi 1780 zł, czyli tyle, ile wynosi obecnie minimalna emerytura.