Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 1125 zł bez składania żadnego wniosku. Jeszcze w tym roku skorzystają setki tysięcy osób
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 16.08.2023 09:22

1125 zł bez składania żadnego wniosku. Jeszcze w tym roku skorzystają setki tysięcy osób

gotowka-pieniadze-200zl-kalendarz
Biznesinfo

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację tegorocznej ustawy budżetowej, a także tzw. ustawy okołobudżetowej na 2023 rok. W rezultacie jeszcze w tym roku do jednostek samorządu terytorialnego ma trafić ponad 14 mld zł z budżetu państwa. Nowelizacja przewiduje też jednorazowe nagrody w wysokości 1125 zł. Kto i kiedy je dostanie?

Dodatkowe pieniądze dla samorządów

Zgodnie z ustawą jeszcze w tym roku jednostki samorządu terytorialnego mają otrzymać dodatkowe dochody w wys. przeszło 14 mld zł. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska wskazała, iż środki te mają zapewnić zrównoważony wzrost samorządów. Jak będą dzielone te pieniądze?

Otóż kwota 7,5 mld zł ma zostać rozdysponowana między wszystkie jednostki proporcjonalnie do wysokości tegorocznych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT. Serwis samorządowy PAP informuje jednocześnie, że wspomniana kwota zostanie skorygowana, aby zagwarantować minimalne wsparcie finansowe, które wynosi kolejno:

  • 1,5 mln zł dla gminy,
  • 3,4 mln zł dla powiatu,
  • 10 mln zł dla województwa.

Maksymalne wsparcie z tego tytułu to natomiast 100 mln zł, 55 mln zł oraz 35 mln zł.

Natomiast 3,5 mld zł dostaną jednostki samorządu terytorialnego, w których dochody, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, są niższe od 110 proc. średnich dochodów wszystkich gmin, powiatów i województw, w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski. Poza dochodami podatkowymi oraz wybranymi częściami subwencji na bieżący rok uwzględnione zostaną też kwoty przypadające poszczególnym jednostkom z opisanego już wyżej podziału 7,5 mld zł.

Z kolei 2 mld zł dostaną gminy zamieszkiwane przez więcej niż 10 tys. osób, ale mniej niż 150 tys. Gminy te mają zostać przyporządkowane pomiędzy trzy grupy w zależności od liczby mieszkańców. Podział pieniędzy nastąpi na podstawie wydatków majątkowych za lata 2020–2022.

Od 1 stycznia nie dostaniesz mniej niż 4242 zł. Podwyżka ma objąć miliony Polaków Pilny apel do użytkowników Netflixa. „Nie dajcie się okraść i ostrzeżcie znajomych”

Specjalna nagroda dla setek tysięcy Polaków

Z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej setki tysięcy osób dostaną specjalną nagrodę w wys. 1125 zł brutto (ok. 900 zł na rękę). Chodzi oczywiście o nauczycieli – z danych udostępnionych przez resort edukacji w sierpniu zeszłego roku wynikało, że w roku szkolnym 2021/2022 we wszystkich placówkach oświatowych w kraju – publicznych i niepublicznych – pracowało ok. 689 000 nauczycieli. Nagrodę mają otrzymać wszyscy ci, którzy na dzień 20 września br. będą pozostawać w stosunku pracy w szkole – zostanie ona wypłacona do 14 października przez placówkę, z którą nauczyciel pozostawał w stosunku pracy. A kto nie otrzyma dodatkowych pieniędzy?

Ci, którzy między 1 a 20 września 2023 roku będą przebywać nieprzerwanie na urlopie bezpłatnym.

Będą też dodatki motywacyjne dla określonej grupy pracowników

Zgodnie z ustawą środki finansowe mają też otrzymać pracownicy państwowej sfery budżetowej. Dlatego powstanie dodatkowy fundusz motywacyjny i właśnie w jego ramach wypłacone zostaną jednorazowe tegoroczne dodatki w wys. 3,2 proc. kwoty stanowiącej 5/12 planowanych na bieżący rok wynagrodzeń osobowych i uposażeń.