BiznesINFO.pl > Finanse > Praca w komisji wyborczej. Można zarobić nawet 800 zł
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 16.08.2023 08:58

Praca w komisji wyborczej. Można zarobić nawet 800 zł

Pieniądze na stole
BiznesInfo

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a kampania wyborcza trwa w najlepsze. Już 15 października Polacy będą mogli udać się do lokali wyborczych, aby oddać głos na wybranych przez siebie kandydatów. Okazuje się, że będzie to również dobra okazja, żeby sobie dorobić.

Obwodowe komisje wyborcze

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 15 października. Nad ich bezpieczeństwem i przebiegiem czuwać bedą obwodowe komisje wyborcze rozlokowane na terenie całej Polski, w których pracować będą tysiące osób. Krajowe Biuro Wyborcze szacuje, że do przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu konieczne będzie utworzenie ok. 31 tys. komisji. Praca w komisji wyborczej może być ciekawą możliwością dorobienia do domowego budżetu.

Dodatkowe 1588,44 zł miesięcznie dla seniorów. Wiele osób pobiera specjalne świadczenie

Kto może pracować w komisji?

Kandydaci na członków obwodowej komisji wyborczej muszą mieć ukończone 18 lat i mogą zostać zgłoszeni do komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkują. 

Są pewne wyłączenia, bowiem w komisji nie może zasiadać kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy i finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy, a także mąż zaufania. Zgłoszenia kandydatów dokonuje się najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów.

Można sporo zarobić

Na jakie zarobki mogą liczyć potencjalni kandydaci na członków komisji wyborczych? Najwięcej, bo aż 800 zł dostanie przewodniczący komisji (wcześniej 500 zł). Zastępca przewodniczącego może liczyć na zarobek w wysokości 700 zł (wcześniej 400 zł). Najmniej, bo 600 zł dostaną członkowie obwodowych komisji wyborczych (wcześniej 350 zł).

Obowiązki

Należy mieć na uwadze, że jest to wymagająca praca, a członkowie obwodowej komisji wyborczej mają sporo obowiązków. Należą do nich m.in.: czuwanie nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, wydawanie kart do głosowania, sprawdzanie tożsamości wyborców i udzielanie im wyjaśnień, ustalenie wyników głosowania w obwodzie, przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.

źródło: Interia Biznes, pomorska.pl, infor

Polecane