Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jest decyzja ws. wysokości abonamentu RTV w 2024 r. Wyjaśniamy, kto jest zwolniony z obowiązku zapłaty
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 12.08.2023 10:04

Jest decyzja ws. wysokości abonamentu RTV w 2024 r. Wyjaśniamy, kto jest zwolniony z obowiązku zapłaty

pieniądze
materiały własne Iberion

Zapadła decyzja w sprawie wysokości abonamentu RTV za 2024 r. Jakie pieniądze szykować muszą właściciele telewizorów i radioodbiorników? Rozporządzanie trafiło już do Dziennika Ustaw i dla wielu będzie zaskoczeniem. Warto jednak pamiętać, że wystarczy jeden sposób, by nie płacić całości należności.

Znamy wysokość abonament RTV za 2024 r.

Ile wyniesie wysokość abonamentu RTV w 2024 r.? Nie jest to już tajemnicą. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podjęła już tę decyzję. Pieniądze, jakie szykować muszą Polacy, nie są w skali roku małe, niemniej w prosty sposób można obniżyć wysokość należności.

W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie KRRiT. Decydenci stwierdzili, iż nie będą podnosić wysokości abonamentu RTV w 2024 r. Pieniądze, jakie zapłacimy za telewizory i radioodbiorniki będą takie same jak w 2023 r. - Krajowa Rada, określając wysokość opłat abonamentowych, na 2024 r. skorzystała ze swojego ustawowego uprawnienia, do określenia wysokości opłat abonamentowych na poziomie niższym niż to wynika z ustawy o opłatach abonamentowych - czytamy w specjalnie wydanym komunikacie. O jakich kwotach mówimy?

Skarbówka wysyła listy, ty też możesz go dostać. Lepiej zareagować Ważne zmiany dla milionów klientów dużego banku. Wejdą w życie już 29 sierpnia

Tyle zapłacisz za telewizor i radio, jeśli tego nie zrobisz: czeka cię kara

Masz w domu telewizor lub radio? Państwu należą się za to pieniądze w ramach abonamentu RTV. Jeśli go nie opłacisz, możesz zostać ukarany. W przypadku telewizora mowa o karze wynoszącej ponad 800 zł, czyli 30-krotności miesięcznej stawki abonamentu RTV.

W 2024 r. za radioodbiornik trzeba będzie zapłacić 8,70 zł miesięcznie, czyli 104,4 zł za cały rok. Natomiast w przypadku posiadania telewizora w ramach abonamentu RTV trzeba zapłacić 27,30 zł za każdy miesiąc, a więc 327,6 zł w rok.

Co ważne, posiadając w domu zarówno telewizor, jak i radio nie płacimy dwóch stawek abonamentu RTV. W takim przypadku opłacamy wyłącznie należność za telewizor. Wiele osób zapomina jednak, że tę obowiązkową opłatę można w banalny sposób obniżyć. Pieniądze zostaną w twoim portfelu i nie trzeba specjalnie się przy tym natrudzić.

Jak obniżyć abonament RTV? Kto jest zwolniony z obowiązku zapłaty?

Jak obniżyć wysokość abonamentu RTV za 2024 r.? Wystarczy, że zamiast przelewać należne pieniądze co miesiąc, zrobisz to z góry. Najwięcej oszczędności przyniesie zapłacenie opłaty za telewizor i radio za cały rok. Mowa o 10 proc. zmniejszeniu abonamentu RTV.

W przypadku opłacenia półrocznej wysokości abonamentu na raz obniżka wynosić będzie 5 proc. miesięcznej opłaty. 4 proc. mniej zapłacimy w przypadku opłaty z góry za trzy miesiące, a 3 proc. w przypadku opłacenia należności za dwa miesiące z góry.

Niektórzy Polacy w ogóle nie muszą pamiętać o abonamencie RTV. Sporo grup jest zwolnionych z uiszczania tej opłaty. Mowa przede wszystkim o seniorach mających więcej niż 75 lat, osobach z zaświadczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, czy emerytach, których emerytura jest nie wyższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym.

abonament-rtv-oplaty-tabela.jpg
Abonament RTV w 2024 r. Fot.: screen KRRiT

Źródło: krrit