Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Poczta Polska nie pozostawia wątpliwości. Musisz zarejestrować telewizor, nawet jeśli nie będziesz na nim oglądał telewizji
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.07.2023 17:21

Poczta Polska nie pozostawia wątpliwości. Musisz zarejestrować telewizor, nawet jeśli nie będziesz na nim oglądał telewizji

poczta polska-abonament
Biznesinfo

Obowiązek płacenia abonamentu RTV budzi w społeczeństwie ogromne emocje. Na temat kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych narosło w przestrzeni publicznej wiele mitów. Jakie są wobec tego fakty? Podaje je Poczta Polska: musisz zarejestrować telewizor, nawet jeśli nie będziesz na nim oglądał telewizji; żaden listonosz nie może dokonać kontroli rejestracji odbiornika RTV, a płacenie za oglądanie publicznej telewizji i słuchanie radia występuje również w innych krajach Europy. To nie koniec.

5 wybranych mitów i faktów na temat abonamentu RTV

Mit: Nie muszę rejestrować telewizora, jeżeli nie będę na nim oglądał telewizji, tylko np. seriale z płatnej platformy z filmami

Fakt: Poczta Polska tłumaczy, że zakupiony odbiornik TV umożliwia odbiór telewizji, a ustawa o opłatach abonamentowych określa domniemanie użytkowania. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Zgodnie z obowiązującym prawem należy go zatem zarejestrować – informuje Poczta Polska.

Mit: Listonosz może dokonywać kontroli rejestracji odbiornika RTV

Fakt: Żaden listonosz nie ma takich uprawnień. Zajmują się tym wyłącznie upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. W całym kraju zadania te realizuje kilkadziesiąt osób.

Mit: Kontrolerzy Poczty Polskiej skupiają się kontrolowaniu domów Polaków

Fakt: Obowiązek rejestracji odbiorników oraz obowiązek przeprowadzania kontroli dotyczy wszystkich użytkowników odbiorników RTV. Kontrolerzy sprawdzają jednak głównie firmy i instytucje. Ilość kontroli w gospodarstwach domowych jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli – podkreśla Poczta Polska.

Mit: Poczta Polska dokonuje kontroli odbiorników radiowo-telewizyjnych bez podstawy prawnej

Fakt: Kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV odbywają się na podstawie art. 7 ustawy o opłatach abonamentowych oraz przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

Mit: Poczta Polska, celem kontroli dokonywania rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych, korzysta z różnych niejawnych baz danych, do których nie powinna mieć dostępu

Fakt: Poczta korzysta ze swojej bazy abonenckiej (baza zarejestrowanych abonentów – osób i podmiotów, które dopełniły formalności rejestracji) oraz ogólnodostępnych baz danych, np. Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich Ewidencji, czy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – wyjaśnia Poczta Polska.

Jeszcze w tym roku wchodzi nowy obowiązek dla wielu osób. Poczta Polska podała ważne terminy

Od wezwania Poczty Polskiej do uregulowania zaległych opłat abonamentowych można się odwołać

Każdy klient ma prawo się odwołać, gdyż wynika to z przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego lub Ustawy o opłatach abonamentowych. Pisma wyjaśniające, skargi, reklamacje, wnioski są rozpatrywane na każdym etapie prowadzonej sprawy i postępowania – przekonuje Poczta Polska. Dodaje, że w przypadku prowadzonej już egzekucji złożenie zarzutów, zażaleń i skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest dopuszczone na każdym etapie postępowania. Klient może składać wnioski o umorzenie i rozłożenie na raty płatności do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Abonament RTV płacą również w innych krajach

W Czechach, tak jak u nas, poczta jest poborcą opłat abonamentowych, a za abonenta uznaje się każdego płatnika energii elektrycznej. W praktyce oznacza to, iż operator pocztowy pozyskuje informacje od operatora energetycznego. W Niemczech poborcą opłat jest specjalnie powołana do tego instytucja, a samą opłatę dolicza się z automatu do mieszkania. Natomiast w Portugalii czy we Włoszech opłata abonamentowa jest doliczana do opłaty za prąd.