Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zygmunt Solorz chce kupić bank na Ukrainie. Zaskakujące doniesienia Forbesa
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.04.2023 16:25

Zygmunt Solorz chce kupić bank na Ukrainie. Zaskakujące doniesienia Forbesa

Zygmunt Solorz-Żak
Domena publiczna

Jak wynika z doniesień ukraińskiej wersji “Forbes”, Grupa Polsat Plus, której szefem jest Zygmunt Solorz, wyraziła zainteresowanie zakupem ukraińskiego Sense Banku. Obecnie bank kontrolują rosyjscy oligarchowie.

Solorz interesuje się ukraińskim bankiem

O sprawie poinformował Business Insider. Ukraiński “Forbes”, cytowany przez portal, miał otrzymać informacje o negocjacjach od dwóch zaufanych informatorów.

Z kolei Sense Bank, wokół którego toczą się negocjacje, jest kontrolowany obecnie przez rosyjskich oligarchów. Wśród nich znajduje się m.in. Michaił Fridman, który jest objęty zachodnimi sankcjami.

Na drodze stoją rosyjscy oligarchowie

Obecna struktura właścicielska ma być sporą trudnością podczas negocjacji. Bardzo możliwy jest scenariusz, że po przejęciu instytucji nowy właściciel dołoży do kapitału banku kilkaset mln dolarów. 

Według Business Insidera, Sense Bank posiada 210 placówek na Ukrainie i zatrudnia 5 tys. pracowników. Szef rady nadzorczej, cytowany przez portal, potwierdził, że trwają rozmowy ws. inwestycji “pewnej dużej polskiej grupy”.

Bank potwierdza, Grupa Polsat plus milczy

Jak wynika z cytowanych przez Business Insidera doniesień “Forbesa”, władze Ukrainy opowiadają się za jego nacjonalizacją. Nie powinno to dziwić - Sense Bank jest obecny na rynku od blisko 30 lat.

Sam główny zainteresowany, czyli Grupa Polsat Plus, informacji “Forbesa” nie skomentowała. Tak więc na ewentualne informacje trzeba poczekać aż do zakończenia negocjacji.

Tagi: Ukraina bank