Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe. To już ostatni moment na złożenie wniosku
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 21.06.2021 02:00

Zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe. To już ostatni moment na złożenie wniosku

Biznes Info
Biznes Info

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do końca czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. Odpowiedni formularz można wysłać elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może ubiegać się o wsparcie

  • Jaka jest forma pomocy

  • Ile do tej pory przeznaczono pieniędzy na wsparcie

ZUS przypomina: wnioski o zwolnienie ze składek tylko do 30 czerwca

Ostatnia tarcza antykryzysowa umożliwia zwolnienie z obowiązkowych składek ZUS za okres grudnia zeszłego roku oraz styczeń, luty marzec i kwiecień 2021 roku. Ponadto jest też możliwość otrzymania nawet pięciokrotnego świadczenia postojowego.

Jak przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, nadal można składać wnioski o zwolnienie ze składek. Dla zainteresowanych kluczową informacją jest to, że można je składać tylko drogą elektroniczną, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Ostateczny termin na wysłanie dokumentów mija 30 czerwca, więc lepiej się pospieszyć.

Prezeska ZUS dodaje, że jeśli firmę obowiązuje samodzielne sporządzenie dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi przekazać także dokumenty rozliczeniowe za okres marca i kwietnia.

Do tej pory, biorąc pod uwagę wszystkie edycje Tarczy, ZUS przyjął w sumie ponad 8 mln wniosków i udzielił wsparcia w wysokości blisko 36,6 mld zł. Kwota ta obejmuje świadczenia postojowe i zwolnienia z obowiązku składek.

Zwolnienie ze składek ZUS - kto jest uprawniony do wsparcia?

O pomoc mogą się ubiegać przedsiębiorcy, których dotknęły negatywne skutki epidemii koronawirusa w Polsce. Jak podaje portal Interia, to ponad 60 branż, w tym również te, które już wcześniej dostały wsparcie od ZUS w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkanaście innych rodzajów działalności, np. salony fryzerskie, kosmetyczne, sklepy budowlane, meblowe, a także prowadzące handel detaliczny w galeriach i centrach handlowych.

Pomoc w ramach najnowszej odsłony tarczy mogą dostać przedsiębiorcy, którzy byli zarejestrowani w ZUS jako płatnicy składek przed listopadem 2020 roku i na 31 marca br. prowadzili działalność przeważający, oznaczoną jednym z kodów PKD określonych w rozporządzeniu. Przedsiębiorcy mogą zostać zwolnieni ze składek ZUS za grudzień 2020 r. oraz styczeń 2021 r., luty 2021 r.,  marzec 2021 r. i kwiecień 2021 r. lub za sam kwiecień 2021 r. - pod warunkiem, że spełniają wymagania wskazane w przepisach.

Zwolnienie ze składek powoduje, że choć przedsiębiorca nie opłacił składek do ZUS, to zostają one zapisane na jego koncie i koncie ubezpieczonych - tak jakby były uregulowane. W związku z tym nie trzeba się martwić negatywnymi konsekwencjami w postaci obniżonych świadczeń za ten okres.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]