BiznesINFO.pl

EAST NEWS

ZUS rozpoczął już wysyłki listów, niedługo przyjdzie pewnie też do Ciebie. Lepiej nie wyrzucaj listu

28 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

ZUS pod koniec stycznia rozpoczął wysyłkę listów, które zawierają deklaracje PIT za 2022 r. dla świadczeniobiorców. Wiadomość od ZUS dostaną więc wszyscy, którzy w 2022 r. pobrali chociaż jedno świadczenie.

Deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 właśnie zaczęły być rozsyłane przez ZUS. Jeżeli więc w 2022 r. pobrało się z zakładu chociaż jedno świadczenie, to list dotrze do nas przed 1 marca.

Kto dostanie jaki druk od ZUS

PIT-40A trafi do emerytów i rencistów, którzy pobierali świadczenie przez cały rok i mają z tego tytułu niedopłatę podatku lub bilans wychodzi na zero, informuje ZUS. Taki rodzaj PITu trafi również do nierezydentów zamieszkujących inne kraje niż Polska, a z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

PIT-11A ma trafić z kolei do osób, które pobierały np. zasiłki macierzyńskie albo chorobowe i w dniu rozliczania podatku nie będą już świadczeniobiorcami ZUS.

PIT-11 dotyczy za to osób, które pobrały np. świadczenie należne im po osobie zmarłej lub na mocy nałożonych przez sąd alimentów.

Swój PIT od ZUS można zobaczyć w internecie

Jeżeli ktoś będzie miał wątpliwości dotyczące swojej deklaracji PIT wyliczonej przez ZUS, będzie miał wgląd do niego na platformie PUE ZUS.

Tagi:

ZUSPIT

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]