Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przypomina o ważnym obowiązku. W razie kontroli konsekwencje mogą być poważne
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 17.12.2023 12:29

ZUS przypomina o ważnym obowiązku. W razie kontroli konsekwencje mogą być poważne

zus-list-koperta-dokumenty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo skorzystać ze zwolnienia chorobowego. Kontrolerzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych weryfikują m.in. prawidłowość wykorzystania takich zwolnień. Jeśli wykażą jakieś uchybienia, to oszukującym pracownikom grozi pozbawienie zasiłku chorobowego, jego zawieszenie bądź konieczność zwrotu. Urzędnicy przypominają, na łamach portalu money.pl, że udając się na L4, powinniśmy dopełnić pewnego obowiązku informacyjnego. O co dokładnie chodzi?

ZUS weryfikuje zwolnienia chorobowe. O tym musisz pamiętać

ZUS przypomina osobom korzystającym ze zwolnień chorobowych, że mają obowiązek poinformować ubezpieczyciela o zmianie adresu pobytu w trakcie L4. Nie musi to być miejsce zamieszkania czy zameldowania. Kluczowe jest po prostu to, by lekarz wpisał odpowiedni adres w zaświadczeniu o stanie zdrowia.

Gdy na chorobowym zmienisz miejsce pobytu, to w ciągu trzech dni powinieneś poinformować o tym płatników zasiłku chorobowego, czyli swojego pracodawcę oraz ZUS – informuje Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, na łamach serwisu money.pl.

Kierowcy muszą uważać, zmiany wchodzą już 1 stycznia. Kara za brak sięgnie nawet 8490 zł Polskie produkty w zagranicznym markecie. Kobieta nie mogła uwierzyć, że tyle kosztują

Co, jeśli nie podam adresu? Konsekwencje są poważne

Jeśli z nieuzasadnionej przyczyny nie będzie nas pod nominalnym adresem zamieszkania lub zameldowania, urzędnicy mogą zabrać nam prawo do zasiłku chorobowego, a jeśli pieniądze z tego tytułu trafiły już na konto, to orzec o ich zwrocie. Tylko w III kwartale 2023 roku ZUS skontrolował ponad 26,4 tys. osób i w 1930 przypadkach wydał decyzję o zwrocie bądź wstrzymaniu wypłaty zasiłku na łącznie 4,16 mln złotych.

Zobacz też: Zasiłek rodzinny 2024. O jaką kwotę możesz się ubiegać i kiedy złożyć wniosek?
 

Zawsze podczas kontroli znajdą się takie osoby, które zwolnienia lekarskie wykorzyst nie na leczenie czy rehabilitację tylko na różnego rodzaju atrakcje. Niestety nadal wiele osób w czasie zwolnienia wyjeżdża na urlop nawet za granicę lub bierze udział w różnego rodzaju imprezach sportowych i dokumentuje to szeroko i chętnie w mediach społecznościowych – mówiła nam jakiś czas temu Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak więc poinformować ZUS o zmianie adresu?

Informację tę można przekazać na kilka sposobów: osobiście w placówce ZUS, dostarczyć za pośrednictwem poczty, telefonicznie bądź elektronicznie – wykorzystując formularz dostępny na platformie PUE ZUS.