Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS przypomina o ulgach dla emerytów. Korzysta z nich już ponad 770 tys. osób
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.07.2024 20:26

ZUS przypomina o ulgach dla emerytów. Korzysta z nich już ponad 770 tys. osób

ZUS, emeryci
Fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

Emerytom i rencistom przysługują rozmaite ulgi i zniżki. Mogą z nich korzystać dzięki swojej legitymacji emeryta-rencisty. Dokument jest dostępny także w wersji elektronicznej i właśnie w takiej formie korzysta z niego już ponad 770 tys. Polaków. Jakie przywileje płyną z posiadania mLegitymacji? Wyjaśniamy.

Legitymacja emeryta-rencisty w wersji elektronicznej

Po przejściu na emeryturę, beneficjenci otrzymują legitymację emeryta-rencisty. Aktualnie ZUS automatycznie wystawia dokument w wersji elektronicznej, ale mogą z niej skorzystać także ci, którzy mają tradycyjną wersję legitymacji. 

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski, przypomniał podczas rozmowy z PAP, jakie korzyści płyną z posiadania legitymacji emeryta-rencisty. Zwrócił szczególną uwagę na wygodę posiadania elektronicznej wersji tego dokumentu.

Ci seniorzy dostaną 3096 zł dodatku do emerytury. Trzeba złożyć wniosek

ZUS przypomina o ulgach dla emerytów

Jak podkreślił rzecznik ZUS, elektroniczna wersja legitymacji to doskonałe rozwiązanie dla beneficjentów, którzy posiadają smartfon. To przede wszystkim ogromne ułatwienie, bowiem nie trzeba mieć przy sobie plastikowej wersji dokumentu.

Paweł Żebrowski przypomina również, że legitymacja emeryta i rencisty w obu wersjach uprawna seniorów do korzystania z świadczeń zdrowotnych, a także rozmaitych ulgi i zniżek, takich jak chociażby zniżki na bilety komunikacyjne.

Zobacz także: W Dino zacznie się już jutro. Sieć wprowadzi gigantyczne obniżki

Emeryci wciąż mogą korzystać z tradycyjnej legitymacji

Co ważne, ZUS obecnie nie wydaje automatycznie legitymacji w tradycyjnej formie. Jeżeli ktoś chce posiadać tradycyjny dokument, to będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Seniorzy mogą korzystać w obu wersji legitymacji.

Aby zacząć używać elektronicznej legitymacji, wystarczy zainstalować na swoim smartfonie aplikację mObywatel. Następnie, po zalogowaniu się, trzeba kliknąć “dodaj dokument” i tam wybrać “legitymacja emeryta rencisty”. Co jednak ważne, jeśli jeszcze nie dodaliśmy do aplikacji dowodu osobistego, to trzeba będzie to zrobić przed uruchomieniem legitymacji.