Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wydał ważny komunikat. Już wkrótce wypłaci trzy nowe świadczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.07.2024 21:41

ZUS wydał ważny komunikat. Już wkrótce wypłaci trzy nowe świadczenia

ZUS
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

ZUS właśnie wydał komunikat dotyczący nowych świadczeń finansowych, które już niebawem będą trafiały na konta Polaków. Nabór wniosków ruszy już 1 października bieżącego roku. Kto skorzysta z tych dodatków? Wyjaśniamy.

ZUS wydał ważny komunikat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych umieścił na swojej stronie internetowej ważny komunikat. Chodzi o program Aktywny Rodzic, który wprowadzi nowe świadczenia finansowe dla polskich rodzin. Jego główne założenie to wsparcie rodziców w pogodzeniu pracy z opieką nad dziećmi. 

Jak informuje ZUS, w ramach program zostaną wypłacone aż trzy warianty świadczeń. Wdrożenie tych dodatków było zapowiadane już podczas kampanii wyborczej. Słynne “babciowe” ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

Zobacz także: ZUS wypłaci 1335 zł bez względu na wiek. Mało kto wie o tym świadczeniu

ZUS wypłaci 1335 zł bez względu na wiek. Mało kto wie o tym świadczeniu

Trzy nowe świadczenia dla Polaków

Program Aktywny Rodzic będzie obejmował świadczenia: aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku, które zastąpi aktualne dofinansowanie do żłobka oraz aktywnie w domu, które zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy.

Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują bez względu na dochód rodziny i nie podlegają egzekucji administracyjnej i komorniczej. Od świadczeń nie pobiera się zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne ani składek na ubezpieczenie zdrowotne - czytamy na stronie ZUS-u.

Nabór wniosków już wkrótce. Lepiej nie popełnij tego błędu

Dodatkowe pieniądze będą należały się rodzicom dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy. Jeżeli chodzi o wariant świadczenia “aktywnie w domu”, to będzie ono wynosiło 500 złotych miesięcznie. Pozostałe opcje zapewnią rodzicom dodatkowe 1500 złotych miesięcznie lub 1900 zł, jeśli mają dziecko z niepełnosprawnością. Więcej szczegółów ws. nowego programu można znaleźć na stronie ZUS-u.

Nabór wniosków o nowe świadczenia finansowe wystartuje już 1 października bieżącego roku. Co bardzo ważne, wnioski można składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Trzeba o tym pamiętać, bowiem formularzy złożonych w formie papierowej ZUS nawet nie będzie brał pod uwagę, a co za tym idzie - pieniądze nie zostaną przyznane.