BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS podał ważne dane dotyczące umów o dzieło. Kiedyś były na celowniku urzędników, teraz to się zmieniło
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 14.03.2023 14:45

ZUS podał ważne dane dotyczące umów o dzieło. Kiedyś były na celowniku urzędników, teraz to się zmieniło

budynek ZUS
Domena publiczna

ZUS podał dane dotyczące zawieranych umów o dzieło. W większości były one zawierane w branżach, gdzie taki typ umowy nie budzi wątpliwości.


 

Dane ZUS dotyczące umów o dzieło

Z danych ZUS wynika, że w zeszłym roku zostało zawarte 1,7 mln umów o dzieło, czytamy w informacji prasowej przesłanej do redakcji Biznes Info.

- Umowy o dzieło w większości przypadków zawierane są na okres nie dłuższy niż 9 dni. Najczęściej osoby wykonujące umowę o dzieło mieszkają w województwie mazowieckim, a największą grupę wykonawców stanowią osoby w wieku 30–39 lat. Umowy o dzieło zawierane są częściej z mężczyznami niż z kobietami. W przypadku cudzoziemców wykazywanych w formularzach RUD najliczniejszą grupą są obywatele Ukrainy – podaje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Najczęściej umowa o dzieło stosowana jest w branży naukowej i technicznej, niemal jedną piątą zgłoszeń stanowiły umowy o dzieło zawarte w obrębie tej branży. 

Obowiązek zgłaszania umów o dzieło

Od 2021 roku pracodawca ma obowiązek zgłaszać do ZUS zawierane umowy o dzieło, mimo że umowy tego typu nie podlegają składkom społecznym.

Zgłoszenia należy dokonać w formularzu RUD, najczęściej pracodawcy przekazują te dane przez Platformę Usług Elektronicznych.

Wprowadzenie obowiązku zgłaszania umów o dzieło miało zapobiegać sytuacjom kiedy pracodawca zawarł umowę o dzieło, która nosiła znamiona umowy zlecenie, od której odprowadzane są składki. Dzięki danym ZUS mógł sprawdzić, czy zawarta umowa rzeczywiście jest umową o dzieło.

Z ostatnich danych ZUS wynika, że w większości ten typ umowy był stosowany tam, gdzie można się było tego spodziewać. 

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło zawierana jest między osobą zlecającą a wykonującą dane dzieło. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zatem do konkretnego, namacalnego rezultatu np. stworzenie strony internetowej, 

W przypadku umowy zlecenia wykonawca nie jest ostatecznie odpowiedzialny za jej efekt, zobowiązuje się jednak do pracy z należytą starannością.