Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Umowy O Dzieło - Zus

Umowy O Dzieło - Zus

ZUS wprowadził zasadę obowiązkowej rejestracji umów o dzieło. To dodatkowe obowiązki dla pracodawców.

budynek ZUS
14.03.2023 14:45 ZUS podał ważne dane dotyczące umów o dzieło. Kiedyś były na celowniku urzędników, teraz to się zmieniło

ZUS podał dane dotyczące zawieranych umów o dzieło. W większości były one zawierane w branżach, gdzie taki typ umowy nie budzi wątpliwości. 

ZUS
21.12.2022 13:05 Rośnie liczba umów o dzieło. ZUS podał dane

ZUS podał dane dotyczące zawieranych umów o dzieło. Najwięcej umów zawarto w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej.

EN 01486748 0006
22.03.2022 09:29 ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Od 1 stycznia do 30 września tego roku zawartych zostało ponad 1,2 mln umów o dzieło. Najwięcej w sierpniu oraz we wrześniu. Od tego roku ZUS prowadzi ewidencję umów o dzieło.ZUS opracował raport, w którym przeanalizował dane z dokumentów ZUS RUD przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2021 r.– Dzięki temu mamy informacje na temat zawieranych w Polsce tego rodzaju umów – podkreśla Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dane zawarte w przygotowanym przez nas raporcie pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło – dodaje Kowalska-Matis.Kowalska-Matis wyjaśnia, że zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości.Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano do ZUS 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło. Najwięcej wykonawców umów o dzieło było z województwa mazowieckiego. Mieszkało tam 27,64 proc. zgłoszonych wykonawców. Ze statystyk wynika, że najwięcej umów zawarto w sierpniu oraz we wrześniu. Największa grupa wykonawców umów o dzieło to osoby w wieku 30–39 lat.– Statystycznie, w kraju najwięcej umów o dzieło zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja. Na Dolnym Śląsku dominowały umowy z „sektora projektowo-technicznego”. Umowy najczęściej zawierano na nie dłużej niż 9 dni – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Kara za niezarejestrowanie z ZUS-ie
22.03.2022 08:34 Nowe prawo, nowe konsekwencje. Jeżeli się nie zarejestrujesz, zapłacisz karę 5 tys. zł

Z tego artykułu dowiesz się:Jakie kary grożą za niezarejestrowanie umowy w ZUS-ie,Dlaczego ZUS chce zbierać dane o umowach,Jakie dane trzeba będzie podać w deklaracji.