BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

2 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 14 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Od 1 stycznia do 30 września tego roku zawartych zostało ponad 1,2 mln umów o dzieło. Najwięcej w sierpniu oraz we wrześniu. Od tego roku ZUS prowadzi ewidencję umów o dzieło.

ZUS opracował raport, w którym przeanalizował dane z dokumentów ZUS RUD przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2021 r.

Pukanie-drzwi-pukanie do drzwi-biznesinfo (1)

Kontrole już zapowiedziane. Do wielu z nas zapukają urzędnicy

CZYTAJ DALEJ

– Dzięki temu mamy informacje na temat zawieranych w Polsce tego rodzaju umów – podkreśla Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dane zawarte w przygotowanym przez nas raporcie pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło – dodaje Kowalska-Matis.

Kowalska-Matis wyjaśnia, że zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości.

Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano do ZUS 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło. Najwięcej wykonawców umów o dzieło było z województwa mazowieckiego. Mieszkało tam 27,64 proc. zgłoszonych wykonawców.

biznesinfo-1

ZUS dzisiaj ogłosił. Nadchodzą wielkie zmiany w emeryturach, rentach i świadczeniach chorobowych

CZYTAJ DALEJ

Ze statystyk wynika, że najwięcej umów zawarto w sierpniu oraz we wrześniu. Największa grupa wykonawców umów o dzieło to osoby w wieku 30–39 lat.

– Statystycznie, w kraju najwięcej umów o dzieło zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja. Na Dolnym Śląsku dominowały umowy z „sektora projektowo-technicznego”. Umowy najczęściej zawierano na nie dłużej niż 9 dni – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Raport uwzględnił najważniejsze dla ZUS informacje

Od stycznia do września 60,7 tys. podmiotów zgłosiło umowy o dzieło. Największą grupę stanowili płatnicy składek zarejestrowani w ZUS. 58,5 tys. z nich zgłosiło umowy o dzieło od stycznia do września 2021 r. Stanowili, więc 96,42 proc. podmiotów, które to zrobiły.

Osób fizycznych, które zgłosiły do ZUS umowę o dzieło, a nie są płatnikami składek, było 1209. Jest to 1,99 proc. ogółu zgłaszających. Od stycznia do września 2021 r. zgłoszono 267,9 tys. wykonawców umów o dzieło. Więcej wśród nich było mężczyzn niż kobiet. Najwięcej firm, które zgłosiły umowę o dzieło, miało nie więcej niż 9 ubezpieczonych.

W raporcie uwzględniono również wykonawców umów o dzieło według rodzaju działalności płatników składek w klasyfikacji PKD. Najwięcej osób zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE O ROZWOJU WIELKOPOLSKI WSCHODNIEJ

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy obawiają się planów Moskwy. Możliwa ewakuacja z Kijowa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Prawie połowa używanych aut nie powinna trafić do sprzedaży

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poradnik i szkolenia ZUS z Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polpharma pracuje nad przejęciem Zentiva za 4 miliardy dolarów

Czytaj więcej >