Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 23.03.2023 08:25

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
BiznesInfo

Kilka dni temu Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzegał przed fałszywymi wiadomościami, rozsyłanymi przez oszustów, w celu wyłudzenia danych. Teraz podobne ostrzeżenia wysyła Zakład Ubezpieczeń Społecznych, informuje PAP. 

Najpierw NFZ, teraz ZUS

Niebezpiecznik.pl zwraca uwagę, że do klientów rozsyłane są wiadomości mail, zawierające informacje "o błędnym logowaniu do PUE / ZUS”.

„Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUSZakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji” - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie

Uprzedzamy, że przede wszystkim należy zachować ostrożność, bo fałszywe maile wyglądają wiarygodnie. Wyświetlają się w domenie zus.pl i zawierają informację o loginie PUE (są to jednak przypadkowe liczby). Zakład zaleca dokładne czytanie treści otrzymywanych maili i weryfikowanie wszelkich zawartych w nich informacji.

Lepiej to sprawdzić

ZUS mówi o zachowaniu szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował jakichkolwiek działań.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, ZUS zaleca kontakt z najbliższą placówką lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym [email protected].