Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS ostrzega: jeśli do piątku nie złożysz wniosku o 500 plus, stracisz pieniądze za czerwiec
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 27.06.2023 14:42

ZUS ostrzega: jeśli do piątku nie złożysz wniosku o 500 plus, stracisz pieniądze za czerwiec

pieniądze kalendarz-banknoty-iberion
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że rodzice i opiekunowie prawni, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o przyznanie 500 plus na nowy okres świadczeniowy, powinni się z tym pospieszyć. Jeśli do piątku 30 czerwca nie złożą wniosku, stracą świadczenie za ten miesiąc.

Jeśli przegapisz termin, stracisz świadczenie za czerwiec

Nowy okres świadczeniowy rozpoczął się z początkiem czerwca. Osoby, które złożyły wniosek do 30 kwietnia, otrzymają należne przelewy do końca tego miesiąca. Ci, którzy złożyli wniosek w maju, mogą spodziewać się realizacji wypłat do 31 lipca z wyrównaniem od czerwca. Natomiast złożenie poprawnego wniosku do końca czerwca gwarantuje, iż pieniądze z wyrównaniem od czerwca pojawią się na koncie do końca sierpnia.

Złożenie wniosku po 30 czerwca spowoduje, że rodzice czy opiekunowie stracą prawo do wyrównania za ten miesiąc, a świadczenie będzie przyznane od miesiąca, w którym złożyli wniosek. Zatem, jeśli ktoś złoży wniosek w lipcu, prawo do świadczenia będzie przyznane od lipca, czyli nie będzie miał świadczenia za czerwiec, jeśli w ktoś złoży wniosek w sierpniu, to wówczas straci pieniądze za czerwiec i lipiec, bo prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, czyli od sierpnia – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. Inaczej sprawa wygląda w przypadku składania wniosku o 500 plus na nowo narodzone dziecko. Wówczas rodzice mają na to trzy miesiące, licząc od dnia urodzenia dziecka.

Sprawdź, czy wniosek o 500 plus wypełniłeś poprawnie

ZUS apeluje, by sprawdzać, czy wniosek został wypełniony poprawnie i czy nie zawiera błędów – jeśli tak jest, cała procedura się wydłuża, a wskutek tego opóźnia się również wypłata świadczenia. Najczęściej, błędy pojawiają się przy wpisywaniu numeru PESEL dziecka lub numeru rachunku bankowego. Wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, m.in. przez aplikację mobilną mZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej – informuje ZUS.

ZUS przelał na konta Polaków niemal 2 mld zł. Warto złożyć wniosek jeszcze w czerwcu.

Rząd zdecydował w sprawie 800 plus

Dziś rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Oznacza to, że 500 plus wzrośnie do wysokości 800 plus miesięcznie. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. Nie będzie trzeba składać wniosku o przyznanie nowej wysokości świadczenia – nastąpi to bowiem z automatu. Natomiast wypłata świadczenia w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku.