BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS: duże zmiany w zasiłkach od 2022 roku

11 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje kolejne zmiany. Od 1 stycznia 2022 r. czeka nas kilka zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Nowości dotyczą zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Zmiany, które wejdą w życie od nowego roku to wynik nowelizacji ustawy zasiłkowej z 24 czerwca 2021 r.

Najważniejsze zmiany dotyczą prawa do zasiłku chorobowego oraz nieterminowego opłacania składek. Spore zmiany również w zasiłku macierzyńskim.

ZUS

Mama 4 plus. Aby dostać matczyną emeryturę trzeba spełnić kilka warunków

CZYTAJ DALEJ

Za nieterminowe opłacanie składek mniejsze konsekwencje

Od nowego roku za nieterminowe opłacenie składek, nie ustanie ciągłość dobrowolnych ubezpieczeń. Jest to dobra informacja szczególnie dla osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Nie będzie też już konieczności składania wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Ubezpieczony dobrowolnie będzie objęty ubezpieczeniami od dnia zgłoszenia do dnia wyrejestrowania. W konsekwencji nie będzie również obowiązywała zasada obejmowania dobrowolnymi ubezpieczeniami na podstawie tzw. dorozumianego wniosku, czyli opłacania i rozliczania składek na ubezpieczenia bez aktualnego zgłoszenia do nich.

– Ubezpieczenie to nie będzie już ustawało na skutek nieterminowego opłacenia składek. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również w przypadku opłacenia składek po terminie – podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Na Polskim Ładzie mogą stracić małżonkowie

Wspólne rozliczenia małżonków będzie mniej opłacalne niż dotychczas

CZYTAJ DALEJ

Zasiłek chorobowy na nowych zasadach

Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu będzie wynosił 80 proc. podstawy wymiaru. Dotychczas zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu był niższy od standardowej stawki procentowej i wynosił co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Od 2022 roku podstawy wymiaru zasiłku nie będzie się obliczać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Dotychczas w przepisach była mowa o przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Od nowego roku zmienią się też zasady uzyskiwania zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek chorobowy będzie można pobierać do 91 dni.

Skrócony okres pobierania zasiłku nie będzie dotyczył niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą, występującej w czasie ciąży lub powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

ZUS podkreśla, że osoba, której wyczerpał się okres zasiłku, nadal będzie mogła wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono maksymalnie przez 12 miesięcy osobie, która dalej choruje, jednak rokuje odzyskanie zdolności do pracy w wyniku dalszego leczenia lub rehabilitacji.

iberion biznes info ważne

Kolejny wirus zbiera żniwo. Rekordowa liczba zachorowań we wrześniu

CZYTAJ DALEJ

Macierzyński w przypadku śmierci pracodawcy

Od stycznia prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskają kobiety, które urodziły dziecko po ustaniu zatrudnienia, jeśli ubezpieczenie zakończyło się w czasie ciąży z powodu śmierci pracodawcy.

Oznacza to, że jeśli ubezpieczona była zatrudniona na umowę o pracę i ta umowa wygasła z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Renta socjalna na nowych zasadach

Kolejna zmiana dotyczy zawieszania renty socjalnej z powodu uzyskiwania dodatkowych przychodów. Do renty socjalnej będą stosowane te same zasady co do renty z tytułu niezdolności do pracy. Dla wielu rencistów będzie to oznaczało możliwość pobierania renty w pełnej lub zmniejszonej wysokości.

Ważna zmiana dotyczy osób dorabiających do emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy. Przepisy ujednolicają zasady przeliczania wysokości świadczeń przyznanych na nowych i starych zasadach.

Od nowego roku osoby, które dorabiają do świadczeń przyznanych na starych zasadach będą mogły tylko raz w roku wystąpić (tak jak obecnie osoby otrzymujące tzw. nowe emerytury) o doliczenie okresów składkowych przebytych po przyznaniu renty lub emerytury, czyli o przeliczenie świadczenia (podniesienie jego wysokości). Oczywiście przeliczenie świadczeń (przyznanych na starych i nowych zasadach) jest także możliwe po ustaniu ubezpieczenia, czyli np. rozwiązaniu umowy o pracę.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych

Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu. Projekt nareszcie przyjęty przez rząd

CZYTAJ DALEJ

Korekty dokumentów rozliczeniowych

Od nowego roku zniesione będą nieograniczone w czasie korekty dokumentów rozliczeniowych. Przez 5 lat będzie można składać korekty dokumentów za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące.

Po tym terminie zmiany na koncie ubezpieczonego będą możliwe tylko na skutek wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. Dokumenty rozliczeniowe korygujące za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. będzie można złożyć do 1 stycznia 2024 r.

Koniec z papierową korespondencją

Od kwietnia 2022 roku w ZUS zmieni się forma zawiadomienia płatnika o wysokości obowiązującej go stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Zamiast informacji w formie papierowej płatnicy otrzymają ją w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >