Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS czeka na ważne dokumenty. Czas ucieka, termin upływa już 31 stycznia
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.01.2024 16:33

ZUS czeka na ważne dokumenty. Czas ucieka, termin upływa już 31 stycznia

Centrala ZUS
BiznesINFO

Płatnicy składek muszą się pospieszyć. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że już niedługo mija bardzo ważny termin dotyczący składania dokumentów. Bez nich nie będzie możliwe dokonanie istotnych obliczeń na najbliższy rok.

Przypomnienie dla płatników składek ZUS

Przypomnienie wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dotyczy oczywiście przedsiębiorców. Od tej reguły są jednak przewidziane wyjątki - nie wszyscy zatem są zobowiązani do przekazania odpowiednich dokumentów do ZUS.

Z doniesień serwisu rynekzdrowia.pl wynika, że nadchodzącym terminem muszą się zainteresować te firmy, które w ostatniego Sylwestra znajdowały się w rejestrze REGON, byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe przez cały zeszły rok i min. dzień w 2024, zaś zgłoszenie do ubezpieczenia majątkowego złożone w ubiegłym roku obejmowało min. 10 osób w jednym miesiącu.

Mogą nawet cofnąć emeryturę. ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS czeka na dokumenty

Ze słów cytowanej przez portal rzeczniczki ZUS na Dolnym Śląsku Iwony Kowalskiej-Matis wynika, że chodzi konkretnie o dokument ZUS IWA

Płatnicy składek muszą w nim wskazać rodzaj działalności gospodarczej podmiotu, liczbę pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia, liczbę osób ubezpieczonych, a także przekazać statystyki dot. poszkodowanych w wypadkach przy pracy.

Część przedsiębiorców może zdziwić fakt, że ZUS wymaga od nich tego typu danych. Rzeczniczka wskazała jednak, że dzięki pozyskanym informacjom możliwe będzie wyliczenie wysokości składek na ubezpieczenie wypadkowe, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024, tj. od nowego roku składkowego.

Jak złożyć dokumenty w ZUS?

Pozostaje jednak pytanie: w jaki sposób można przekazać potrzebny dokument do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Paradoksalnie, sprawa w tym wypadku jest bardzo prosta.

Jeżeli dokumenty dotyczące ubezpieczeń - zarówno te rozliczeniowe, jak i zgłoszeniowe - są składane w wersji fizycznej, to w ten sam sposób należy przekazać druk IWA. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku wersji cyfrowej - przekazuje się ją przez internet. 

źródło: rynekzdrowia.pl