Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zupełnie nowa forma wsparcia dla seniorów już w tym roku. Trzeba będzie spełnić kluczowy warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.01.2024 17:00

Zupełnie nowa forma wsparcia dla seniorów już w tym roku. Trzeba będzie spełnić kluczowy warunek

Seniorzy
Pixabay/jhenning

Nowy rząd sukcesywnie wprowadza nowości, które zapowiadano jeszcze podczas kampanii wyborczych. Polacy już niebawem będą mogli skorzystać z rozwiązań takich jak wakacje od ZUS czy też słynne “babciowe”. Szykuje się także zupełnie nowa forma wsparcia dla seniorów - bon senioralny. Przedstawiamy szczegóły.

Nowa forma wsparcia dla seniorów

Już w tym roku ma zostać wprowadzona specjalna forma wsparcia dla seniorów - bon senioralny. Świadczenie ma przysługiwać Polakom w wieku 40-50 lat, których rodzice są w wieku 70-80 lat i wymagają opieki. Warto wspomnieć, że bon będzie skierowany do dzieci seniorów, którzy mają poważne problemy z codziennym funkcjonowaniem. Choć dokładny termin wprowadzenia tego świadczenia jeszcze nie został podany, to znamy już kilka szczegółów dotyczących jego formy. 

Oni pobierają najwyższe emerytury w Polsce. ZUS zdradził sposób, jak otrzymywać więcej

W jakiej formie będzie nowy bon?

W wielu przypadkach jest tak, że dzieci ze względu na swoją pracę i codzienne obowiązki niestety nie mają możliwości zapewnienia rodzicom odpowiedniej opieki. Za pomocą bonu będą mogli opłacić usługi opiekuńcze, choć nie będzie on przekazywany w formie gotówki. Świadczenie pozwoli na wykupienie usług asystenta w miejscu zamieszkania osoby starszej. Wysokość wsparcia będzie zależała od decyzji pracowników ośrodków pomocy społecznej i lekarzy. 

Bon dla seniorów, Trzeba spełnić kluczowy warunek

Jak podkreśliła minister do spraw polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, wsparcie jest przeznaczone dla osób, których rodzice wymagają codziennej opieki. Świadczenie ma sprawić, że nie będą zmuszeni do rezygnacji z pracy. To też będzie zarazem głównym warunkiem do otrzymania bonu. Świadczenie ma wynosić maksymalnie połowę stawki minimalnego wynagrodzenia, więc około 2120 złotych.

Zobacz także: Przerwa w płaceniu składek ZUS. Wiadomo, kto będzie mógł skorzystać