Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Darmowa komunikacja miejska dla każdego. Co zrobić, żeby jechać autobusem bez biletu?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.01.2024 15:03

Darmowa komunikacja miejska dla każdego. Co zrobić, żeby jechać autobusem bez biletu?

tramwaj
Pixabay/Surprising_Shots

Komunikacja miejska za 0 zł to prawo każdego polskiego emeryta. Z tańszych autobusów możemy jednak korzystać już wcześniej, a z darmowych — w określonych sytuacjach. Nie wszystkie miasta o tym pamiętają.

Czy wszyscy emeryci jeżdżą za darmo?

Do darmowego podróżowania autobusami i innymi środkami komunikacji miejskiej, uprawnieni są wszyscy emeryci. Muszą jednak najpierw spełnić jeden warunek: ukończyć 70 lat. Kiedy już zostanie spełnione kryterium wieku, emerytowi zamiast biletu wystarczy dowód osobisty lub legitymacja emeryta.

Nie oznacza to jednak, że tuż przed siedemdziesiątką seniorzy nie mogą korzystać z komunikacji miejskiej taniej. Niektóre miasta w Polsce umożliwiają emerytom zakup tańszych biletów, często w niemal symbolicznej cenie. W Warszawie bilet taki kosztuje 50 złotych — za tą opłatą emeryci, którzy ukończyli 65 lat, mogą podróżować autobusami przez cały rok.
 

Oni pobierają najwyższe emerytury w Polsce. ZUS zdradził sposób, jak otrzymywać więcej

W tej sytuacji Ty też pojedziesz za darmo

Czasem zdarza się jednak, że nie trzeba być emerytem ani ukończyć wyznaczonego wieku, by móc korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Z przejazdu bez biletu będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy miast, które zadbały o odpowiednią uchwałę, w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza

Kiedy stężenie pyłów PM10 osiągnie wymagany poziom (np. 100 µg/m3 na co najmniej 50% powierzchni miasta), bilet nie będzie nam potrzebny, by skorzystać z transportu publicznego. Dzięki temu zanieczyszczenie powietrza maleje o potencjalne spaliny samochodów, które tego dnia z auta zostały na parkingu.
 

Ciekawy przypadek Poznania

Jednym z miast, które uchwaliły darmowe przejazdy w ramach walki z zanieczyszczeniami, jest Poznań. Mieszkańcy tego miasta jednak nie mają zbyt wielu okazji, by z tego prawa skorzystać. 

Mimo że przepis działa od 2017 roku, a 10 stycznia powietrze w Poznaniu było najgorsze nie tylko w Polsce, ale i na świecie, darmowa komunikacja miejska nie ,,zadziałała” z tego powodu ani razu.

źródło: interia biznes