Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zniżki dla seniorów nie tylko w komunikacji miejskiej. Jest jeden warunek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 10.08.2024 17:24

Zniżki dla seniorów nie tylko w komunikacji miejskiej. Jest jeden warunek

autobus, seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000, dominickvietor

Polscy seniorzy, ze względu na niską emeryturę, mogą liczyć na wiele dodatkowych świadczeń. Wśród form wsparcia znajdziemy także zniżki w opłatach — i to niezależnie od naszej sytuacji finansowej. Koniecznym do spełnienia warunkiem pozostaje jednak wiek. Z wielu ulg skorzystamy już od 60. roku życia. Niektóre są naprawdę zaskakujące.

Taniej nie tylko w autobusie. Oto zniżki dla seniorów w Polsce

Jedną z najbardziej popularnych ulg jest rzecz jasna bilet ulgowy na przejazdy pociągami, autobusami czy tramwajami. W swojej ofercie PKP Intercity ma na przykład ”Bilet dla seniora”. Dzięki niemu podróż komunikacją krajową tej spółki będzie nas kosztować aż 30% mniej. Wystarczy, że w czasie podróży będziemy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, potwierdzający nasz wiek.

Co więcej, w wielu polskich miastach seniorzy mają prawo do darmowych przejazdów. Za bilet nie zapłacą m.in. mieszkańcy Warszawy, Katowic, Poznania, Łodzi, Gdyni czy Gdańska, jeśli tylko ukończyli 70 lat. Ulgi dla emerytów to bowiem nie tylko efekt przepisów krajowych, ale także uregulowań wojewódzkich i miejskich. Przed podróżą warto więc upewnić się, z jakich zniżek możemy skorzystać w danym regionie Polski; warto również sprawdzić aktualne przepisy i sezonową ofertę przewoźnika.
 

Masz w domu ten dokument? Dostaniesz pieniądze na mieszkanie

Darmowe leki i… darmowa telewizja?

Seniorzy powyżej 65. roku życia mogą również ”zakupić” niektóre leki bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, przypomina portal 60plus.pl. Dokładną listę medykamentów znajdziemy w wykazie Ministerstwa Zdrowia. To duże ułatwienie dla osób starszych, ponieważ ta forma dofinansowania obejmuje m.in. leki stosowane przy chorobach kardiologicznych, reumatologicznych czy urologicznych.

Opłata za leki to jednak nie jedyny koszt, z którego seniorzy zostali oficjalnie zwolnieni. Osoby, które ukończyły 75 lat nie zapłacą również abonamentu RTV. Dodatkowo opłaty tej nie poniosą kombatanci wojenni, osoby z I grupy inwalidzkiej, a także osoby po 60. roku życia, których emerytura nie przekracza połowy średniego miesięcznego wynagrodzenia.
 

Seniorzy kupią tańsze bilety i nie zapłacą za psa

Na liście ulg znajdziemy też kilka mniej oczywistych zniżek. Podobnie jak najmłodsi, również seniorzy mają prawo do tańszego biletu w licznych instytucjach kultury, takich jak kina, teatry, muzea czy galerie sztuki. Taka ulga to zwykle od 30% do 50%, zależnie od konkretnego miejsca, a czasem również czasu — dnia tygodnia czy nawet godziny.

Co ciekawe, osobom starszym w wielu gminach przysługuje także zwolnienie z opłaty od psa. Podatku od pupila nie zapłacą osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, które ukończyły 65 lat i mają jednego psa. Musimy jednak pamiętać, że zasada ta nie obowiązuje w całej Polsce — szczegóły dla naszego miejsca zamieszkania warto sprawdzić na stronie urzędu.