Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiany dla Polaków już od 1 lipca. Ważne świadczenia pójdą w górę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.06.2024 22:34

Zmiany dla Polaków już od 1 lipca. Ważne świadczenia pójdą w górę

kobieta, portfel
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

1 lipca bieżącego roku wejdą w życie ważne zmiany, które będą dotyczyły wielu Polaków. W górę pójdzie nie tylko płaca minimalna i stawka godzinowa. Pracownicy będą mogli liczyć także na podwyżkę kluczowych świadczeń. Przedstawiamy szczegóły.

Podwyżka płacy minimalnej

W 2024 roku odbędą się aż dwie podwyżki płacy minimalnej. Pierwsza z nich weszła w życie 1 stycznia i od tamtej pory najniższa pensja jest na poziomie 4242 zł brutto, a stawka godzinowa wynosi 27,70 zł. Od 1 lipca stawki znów będą wyższe.

Wraz z początkiem lipca minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4300 zł brutto, a stawka godzinowa będzie na poziomie 28,10 zł. Warto pamiętać, że Polacy “na rękę” otrzymują nieco niższe kwoty. Wszystko to przez składki na ubezpieczenie społeczne, składkę zdrowotną oraz podatek dochodowy od osób fizycznych.

ZUS wypłaci 1335 zł bez względu na wiek. Mało kto zna to świadczenie

Ważne świadczenia pójdą w górę

Co istotne, wzrost płacy minimalnej i stawki godzinowej wiąże się z podwyżką ważnych świadczeń dla pracowników. Wysokość dodatków jest ściśle powiązana z minimalnym wynagrodzeniem, więc od 1 lipca również będą wyższe. Chodzi między innymi o dodatek za pracę w nocy (w godzinach od 21:00 do 7:00).

Pracownikowi należy się równowartość 20 proc. aktualnej stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę w porze nocnej. Wyższa będzie także minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu i od 1 lipca będzie wynosiła 3710,47 zł.

Ile wyniesie płaca minimalna w 2025 roku?

Warto wspomnieć, że kolejna podwyżka płacy minimalnej nastąpi 1 stycznia 2025 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jakiś czas temu poinformowało, że propozycja resortu ws. nowej wysokości najniższego wynagrodzenia została zaakceptowana.

Od 1 stycznia 2025 r. płaca minimalna ma wynosić 4626 złotych, co oznacza podwyżkę o 326 złotych w stosunku do kwoty, która będzie obowiązywała od lipca 2024 r. To wzrost o 7,6 proc. Jeśli chodzi natomiast o stawkę godzinową, to ma być na poziomie 30,20 zł.

Zobacz także: Wybuch w największych zakładach chemicznych w Polsce. Są ranni