Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Łamiesz te przepisy? Zapłacisz 100 zł mandatu za każdego pasażera. Policja ruszyła na drogi
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.06.2024 19:23

Łamiesz te przepisy? Zapłacisz 100 zł mandatu za każdego pasażera. Policja ruszyła na drogi

policja
Fot. Pixabay/AndrzejRembowski

Wakacje uważamy za oficjalnie rozpoczęte. To niestety nie tylko okres wypoczynku, ale również wzmożonej ilości wypadków drogowych. Z tego powodu polska policja zamierza zastosować nowe środki, które zmotywują kierowców do przestrzegania przepisów. Policjanci zwrócą uwagę szczególnie na jeden szczegół.

Jedziesz na wakacje? Uważaj na drodze?

Wraz z zakończeniem roku szkolnego, wiele rodzin od razu wyruszyło w wakacyjne podróże. Inni na urlop zdecydują się w lipcu lub sierpniu, kolejne miesiące z pewnością jednak oznaczają znacznie większy ruch na drogach w całej Polsce. Jak pokazują dane Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, to szczególnie niebezpieczny okres w roku — aż 30% wypadków drogowych na przestrzeni całego roku, zdarza się właśnie latem. Nic więc dziwnego, że i kontroli drogowych na te miesiące przewidziano więcej. Policja zaplanowała również specjalną akcję.
 

Dodatkowe pieniądze dla pacjentów. Wiemy, kto będzie mógł je dostać

”ZAPNIJ PASY”. Kierowcy zapłacą wysokie kary

Wśród środków zapobiegających wypadkom, policja już ruszyła z nową akcją informacyjno-edukacyjną. ”ZAPNIJ PASY – poczuł uścisk bezpieczeństwa” to inicjatywa powstała we współpracy z aplikacją Yanosik i Screen Network S.A., mająca za zadanie uruchomienie quizu dotyczącego właśnie pasów bezpieczeństwa, a także emisję specjalnego spotu na ponad 20 tys. ekranów w całym kraju.

Na tym jednak nie koniec. Kierowcy, którzy o obowiązku zapięcia pasów zapomną, będą musieli zapłacić karę w wysokości 100 złotych i pięciu punktów karnych. Mandat obejmie też jednak pasażerów — za każdą przewożoną osobę, która nie będzie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa, kierowca także zapłaci 100 zł, a większa ilość takich pasażerów będzie skutkować nie pięcioma, ale ośmioma punktami karnymi.
 

Te osoby nie muszą zapinać pasów

Chociaż pasy to jedna z podstawowych form zabezpieczeń w czasie podróży samochodem, niektóre osoby są zwolnione z obowiązku ich zapinania, a nawet — posiada ich w aucie. Ten ostatni przypadek dotyczy pojazdów zabytkowych. Poza tym, z ustawą Prawo o ruchu drogowym, pasów bezpieczeństwa nie muszą zapinać:

 • osoby posiadającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
 • kobiety o widocznej ciąży;
 • osoby chore lub niepełnosprawne, przewożone na noszach lub w wózku inwalidzkim;
 • dzieci w wieku poniżej 3 lat, przewożone pojazdem kategorii M2 i M3
 • kierowcy taksówek w czasie przewożenia pasażera;
 • instruktor lub egzaminator w czasie szkolenia lub egzaminowania;
 • policjant, funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, a także żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w czasie przewożenia osoby zatrzymanej;
 • funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa w czasie wykonywania czynności służbowych;
 • żołnierz Żandarmerii Wojskowej w czasie  wykonywania czynności ochronnych;
 • zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej;
 • konwojent w czasie przewożenia wartości pieniężnych.

Pozostałe osoby powinny jednak pamiętać o pasach. 100 zł mandatu może wydawać się niewielką karą, jednak bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów powinno być naszym priorytetem w czasie wakacyjnej podróży.